13. červenceSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

"Veřejné nervové zhroucení." Trump neví, jak na Harrisovou, zesiluje osobní útoky

Aktuálně.cz Před 10 měsíci

 Reuters

Ještě nedávno měl kandidát na prezidenta USA za republikány Donald Trump jasnou předvolební strategii - upozorňoval na vysoký věk svého protivníka a současného prezidenta Joea Bidena. Zpochybňoval jeho schopnost pokračovat ve funkci i v dalších čtyřech letech. Bidenovi by na konci druhého mandátu bylo 86 let.

Trumpovi ale tato strategie přestala fungovat poté, co Biden v červenci z nominace odstoupil a přenechal ji své viceprezidentce Kamale Harrisové. Demokratická kandidátka je ve svých devětapadesáti o devatenáct let mladší než Trump a oproti Bidenovi je výrazně energetičtější. 

Trump proto musel změnit rétoriku a zvolil osobní útoky. "Je to radikální kalifornská liberálka, která zničila ekonomiku, prolomila hranice a zničila svět," osočil ji podle deníku New York Times minulý týden. Dodal, že Harrisová je nekompetentní, má nízké IQ, zpochybňoval její rasovou identitu i velikost davu, který si ji přišel poslechnout v Detroitu. "Nikdo tam nebyl," uvedl poté, co se médii začala šířit videa z akce, kde bylo přibližně 15 tisíc lidí. 

"Příliš nerespektuju její inteligenci a myslím, že by byla příšerná prezidentka," uvedl na otázku novinářů, jestli bude v osobních útocích na Harrisovou pokračovat. "Myslím, že mám na osobní útoky právo," dodal. 

"Můžeme tomu říkat veřejné nervové zhroucení," zhodnotil současné chování exprezidenta republikánský stratég Matthew Bartlett, který dříve pracoval v Trumpově administrativě. "Jde o člověka, který projel republikánskými primárkami jako nůž máslem. Převálcoval napůl vnímavého prezidenta v debatě a dostal ho ze závodu," uvedl pro server Politico. A nyní je podle něj Trump někdo, kdo se neumí srovnat s konkurenčním prezidentským soubojem, který by vyžadoval disciplínu a v němž by exprezident dokázal voličům srozumitelně vysvětlit, proč ho mají volit. "Jsme svědky toho, jak se kandidát i kampaň absolutně rozpadají," dodal.

"Zaseklý" Trump

Obavy ze souboje s Harrisovou potvrzují i zdroje deníku Washington Post. Podle těch se Trump častěji než dřív ptá na to, jak si jeho kampaň vede, proč Harrisová získává větší finanční dary od dárců než on a nervózně sleduje, jak jeho soupeřce rostou hlasy v předvolebních průzkumech.

Útoky exprezidenta na Harrisovou znervózňují i samotné republikány, kteří se tážou, zda má jejich kandidát dostatek disciplíny, aby mohl vést vyrovnanou kampaň. Vyzývají ho proto, aby ubral na osobních útocích a věnoval se politickým slibům Harrisové - například problematice migrace nebo ekonomiky. 

Trump to měl udělat při čtvrteční tiskové konferenci, jejímž tématem byla rostoucí inflace a zhoršující se ekonomika. Přestože byl obklopený zbožím ze supermarketu, většinu času strávil kritizováním Harrisové, Bidena, ale také médií či své předchozí konkurentky o prezidentské křeslo Hillary Clintonové, píše New York Times. 

Podobný scénář se opakoval při rozhovoru Trumpa s miliardářem Elonem Muskem, taktéž z minulého týdne. Místo své kampaně a předvolebních slibů mluvil o posledních prezidentských volbách, v nichž prohrál a které označuje za ukradené, nebo o tom, že Harrisová se objevila na aktuální obálce časopisu Time. 

"Myslím, že jsme daleko za bodem, kdy jsme si mysleli, že by mohl zkrotit své nejhorší pudy. Bude v tom pokračovat nehledě na data z průzkumů veřejného mínění nebo rad jeho blízkých," usuzuje pro Politico republikánský stratég Barrett Marson.

"Je to 78letý muž, který se zasekl ve svých způsobech. A takhle to dělá už po desetiletí," dodává.

Harrisové rostou preference a dary

Harrisová si vede v průzkumech veřejného mínění lépe než její předchůdce Joe Biden. Data ze začátku srpna z klíčových států ukazují, že v nich dosahuje nejen lepších výsledků než nynější prezident, ale že v nich přeskočila i Trumpa, který se předtím dlouhodobě držel první. V Michiganu, Pensylvánii a Wisconsinu by v současné chvíli hlasovalo pro Harrisovou 50 procent oslovených. Trumpovi by svůj hlas dalo 46 procent dotázaných, píše New York Times. Poprvé za dobu kampaně by v nich tak měl navrch demokratický kandidát, volby se konají 5. listopadu.

Trumpova sokyně dokázala oslovit i více sponzorů a jen v červenci vybrala o 170 milionů dolarů více (3,9 miliardy korun) než Trump.

"Není fér, že jsem ho (Bidena) porazil a nyní musím porazit i ji," řekl Trump začátkem srpna svému známému, který si nepřál být jmenován. 

Video: Prezidentské volby rozhodne to, jak se vyspí dělníci ze tří států, tvrdí publicista (26. 7. 2024)

Pokračovat na celý článek