Stovky miliardářů od Trumpova návratu do Bílého domu zchudly. Tady je přehled deseti těch, kteří přišli o nejvíc peněz, a deseti těch, kterým se naopak za vlády nového prezidenta dařilo.
„Takhle vypadá vítězství,“ prohlásil Elon Musk v den, kdy Donald Trump složil podruhé svou přísahu. „Jsem super nažhavený na budoucnost… Jednou z nejameričtějších hodnot, které miluji, je optimismus.“
Teď, po více než stovce dní od Trumpova znovuzvolení, už většina optimismu vyprchala. Americký akciový trh zaznamenal nejhorší začátek roku za posledních padesát let – indexy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average klesly kvůli Trumpově celní válce o téměř osm procent.
Nejtvrdší dopad pocítil právě Musk, který je od dne Trumpovy druhé inaugurace chudší o 45 miliard dolarů.
Na sociálních sítích se pustil do sporu s Trumpovým „celním jestřábem“ Peterem Navarrem, oznámil, že odstoupí z čela Trumpova ministerstva pro efektivitu státní správy (DOGE), a znovu se začal více soustředit na svou Teslu, výrobce elektromobilů, poté, co její akcie oslabily o 33 procent. Investory odradily obavy z cel i Muskova čím dál méně populární angažovanost v politice.
Musk však zdaleka není jediný, kdo za prvních sto dní Trumpova prezidentství zchudl. Celkem osm set amerických miliardářů přišlo od 20. ledna o tři sta miliard dolarů.
Mezi desítku největších „poražených“ (měřeno absolutní ztrátou v dolarech) patří kromě Muska i Jeff Bezos z Amazonu, Sergey Brin z Alphabetu a Mark Zuckerberg z Mety – technologičtí titáni, kteří při Trumpově inauguraci seděli na prominentních místech jen pár řad za jeho nejbližší rodinou. Od té doby jejich jmění kleslo o 35, 26 a 22 miliard dolarů.
O miliardy přišli i někteří z Trumpových významných podporovatelů. Larry Ellison ze společnosti Oracle, který se s Trumpem setkal den po inauguraci kvůli plánům na projekt AI infrastruktury v hodnotě půl bilionu dolarů, je zatím třetím největším poraženým po Muskovi a Bezosovi. Jeho jmění se ztenčilo o 28 miliard dolarů.
Spoluzakladatel investiční společnosti Blackstone Stephen Schwarzman, který zprvu tvrdil, že Trumpovu kampaň v roce 2024 nepodpoří, ale nakonec změnil názor, je chudší o jedenáct miliard dolarů.
Některým miliardářům se ale i přes rozkolísané trhy podařilo zbohatnout. Warren Buffett, který ještě před Trumpovým znovuzvolením označil cla za „do určité míry válečný akt“, udržel Berkshire Hathaway v dobré kondici.
Firma drží rekordních 334 miliard dolarů v hotovosti a peněžních ekvivalentech, což pomohlo akciím vyrůst o třináct procent od nástupu Trumpa do úřadu a zvýšit čisté jmění společnosti Oracle of Omaha o téměř dvacet miliard dolarů. Je otázka, co s nimi udělá Buffettovo oznámení, že na konci roku odejde do důchodu.
Mezi další velké miliardářské vítěze patří Peter Thiel (bohatší o 4,9 miliardy dolarů) nebo Alexander Karp (zbohatl o 3,6 miliardy dolarů), jehož firma Palantir, zaměřená na analýzu dat a AI, je teď díky obranným a softwarovým kontraktům s vládou USA jednou z nejžhavějších akcií na americkém trhu.
Tři dědicové zakladatele Walmartu Sama Waltona, který zemřel v roce 1992, pak mezitím zbohatli každý o nejméně tři miliardy – v době rostoucí inflace totiž Američané znovu houfně zamířili do levnějších maloobchodních řetězců. Generální ředitel Walmartu Doug McMillon se nicméně minulý týden setkal s Trumpem, aby proti celní politice protestoval. Obává se totiž, že zvýší spotřebitelské ceny a to může narušit maloobchodní dodavatelské řetězce a vést k nedostatku výrobků.
Na opačné straně spektra je například bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer, který drží většinu majetku právě v akciích technologické společnosti a přišel o osm miliard. Zato zakladatel Bill Gates má portfolio široce diverzifikované – mimo jiné vlastní 35procentní podíl ve společnosti Republic Services zabývající se odpady, jejíž hodnota vzrostla o patnáct procent – a celkově zhodnotil své jmění o 2,5 miliardy dolarů.
A Donald Trump? Ten se jako byznysmen moc neosvědčil. Jeho vlastní jmění se ztenčilo o 1,5 miliardy dolarů. Akcie jeho společnosti Trump Media & Technology Group – mateřské firmy sítě Truth Social – ztratily 35 procent, tedy čtyřnásobek oproti celkovému poklesu trhu.
Trump to všechno ale sleduje pozorně, nebo se alespoň tak tváří. Na začátku dubna v oválné pracovně ukázal na makléře Charlese Schwaba: „Dnes vydělal 2,5 miliardy dolarů,“ řekl. Pak se obrátil k miliardáři z automobilového průmyslu Rogeru Penskemu: „A on vydělal devět set milionů dolarů.“
Od té doby sice oběma majetek roste, ale během prvních sto dní Trumpa v úřadu si Schwab zatím připsal „jen“ 375 milionů (nárůst o tři procenta) a Penske je o 1,1 miliardy dolarů chudší.
Níže najdete žebříčky deseti největších vítězů a poražených mezi americkými miliardáři po prvních sto dnech Trumpova druhého mandátu.
Největší poražení:
10. Steve Ballmer
Zdroj bohatství: Microsoft
Čistý majetek: 117,6 miliardy dolarů
Ztráta od Trumpovy inaugurace: –8,4 miliardy dolarů
9. Stephen Schwarzman
Zdroj bohatství: Blackstone
Čistý majetek: 41,6 miliardy dolarů
Ztráta: –10,9 miliardy dolarů
8. Michael Dell
Zdroj bohatství: Dell Computers
Čistý majetek: 98,2 miliardy dolarů
Ztráta: –16,8 miliardy dolarů
7. Mark Zuckerberg
Zdroj bohatství: Facebook
Čistý majetek: 190,3 miliardy dolarů
Ztráta: –21,5 miliardy dolarů
6. Jensen Huang
Zdroj bohatství: Nvidia
Čistý majetek: 95,2 miliardy dolarů
Ztráta: –24,9 miliardy dolarů
5. Sergey Brin
Zdroj bohatství: Google
Čistý majetek: 128,4 miliardy dolarů
Ztráta: –25,6 miliardy dolarů
4. Larry Page
Zdroj bohatství: Google
Čistý majetek: 134 miliard dolarů
Ztráta: –27,4 miliardy dolarů
3. Larry Ellison
Zdroj bohatství: Oracle
Čistý majetek: 176,4 miliardy dolarů
Ztráta: –28,2 miliardy dolarů
2. Jeff Bezos
Zdroj bohatství: Amazon
Čistý majetek: 204,6 miliardy dolarů
Ztráta: –34,8 miliardy dolarů
1. Elon Musk
Zdroj bohatství: Tesla, SpaceX
Čistý majetek: 388,6 miliardy dolarů
Ztráta: –45,3 miliardy dolarů
Největší vítězové:
10. Bill Gates
Zdroj bohatství: Microsoft
Čistý majetek: 108,9 miliardy dolarů
Zisk: +2,5 miliardy dolarů
9. Robert Duggan
Zdroj bohatství: farmaceutické výrobky
Čistý majetek: 15,4 miliardy dolarů
Zisk: +2,9 miliardy dolarů
8. Alice Walton
Zdroj bohatství: Walmart
Čistý majetek: 104,4 miliardy dolarů
Zisk: +3 miliardy dolarů
7. Jim Walton s rodinou
Zdroj bohatství: Walmart
Čistý majetek: 112,2 miliardy dolarů
Zisk: +3,1 miliardy dolarů
6. Rob Walton s rodinou
Zdroj bohatství: Walmart
Čistý majetek: 113,4 miliardy dolarů
Zisk: +3,1 miliardy dolarů
5. Alexander Karp
Zdroj bohatství: Palantir
Čistý majetek: 10,6 miliardy dolarů
Zisk: +3,6 miliardy dolarů
4. Lin Bin
Zdroj bohatství: chytré telefony
Čistý majetek: 15 miliard dolarů
Zisk: +3,7 miliardy dolarů
3. Brad Jacobs
Zdroj bohatství: Logistika
Čistý majetek: 12,6 miliardy dolarů
Zisk: +4 miliardy dolarů
2. Peter Thiel
Zdroj bohatství: Facebook, investice
Čistý majetek: 19,3 miliardy dolarů
Zisk: +4,9 miliardy dolarů
1. Warren Buffett
Zdroj bohatství: Berkshire Hathaway
Čistý majetek: 165,8 miliardy dolarů
Zisk: +19,6 miliardy dolarů
The post Vítězové a poražení. Většina miliardářů během sto dní Trumpovy vlády zchudla appeared first on Forbes.