Obranná strategie navazuje na bezpečnostní strategii, kterou schválila vláda koncem června. Ta uvádí, že Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku a je hrozbou pro bezpečnost. Čína podle materiálu zpochybňuje mezinárodní řád, což přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost.
"Dalším úkolem strategie je také všestranná operační příprava území Česka a zabezpečení přijetí, přesunů a podpory potenciálně velkého množství spojeneckých sil," uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS)
Podle obranné strategie je prvořadým úkolem odstrašení protivníka. Uvádí, že válka na Ukrajině potvrdila nezbytnost aktivního členství Česka v Severoatlantické alianci (NATO). Společně se spojenci má ČR posilovat schopnost NATO odradit protivníka od útoku a ubránit se agresi.
Jako nezbytnou podmínku obranyschopnosti Česka strategie stanovuje dostatečné finanční zajištění v podobě ročních výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP. Dokument také uvádí, že v případě potřeby Česko přistoupí k dalšímu navýšení obranných výdajů.
Podle materiálu není obrana státu pouze úkolem ministerstva obrany a české armády, podmínkou obranyschopnosti je podle ní zapojení orgánů veřejné správy i společnosti jako celku. Součástí mají být také připravené a dostupné zálohy ozbrojených sil. S tím podle Černochové souvisí posilování náboru například pomocí virtuálního náborového střediska.
Dokument zdůrazňuje i roli domácího obranného a bezpečnostního průmyslu, podle strategie je třeba prohlubovat spolupráci mezi státem a průmyslem a vytvářet předpoklady pro zapojení obranného průmyslu do systému hospodářské mobilizace.
Obranná strategie nahrazuje dokument z roku 2017, důvodem jejího vzniku bylo podle ministerstva obrany zhoršení bezpečnostního prostředí, na které musí Česko reagovat.