Hnutí ANO už dříve uvedlo, že hlasování o nedůvěře vládě vyvolá, pokud bude Fiala i nadále držet Rakušana ve vládě. Fiala podle ANO dosud bagatelizoval informace o tom, že Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací jako lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr.
ČTĚTE TAKÉ: Nová totalita ve Sněmovně? V Bundestagu obstrukce neexistují, mluvit hodiny není možné
Ministr vnitra však tvrdí, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, ale prakticky ho nevyužíval. „Jasně říkám, že jsem s touto organizovanou skupinou nikdy v kontaktu nebyl,“ obhajoval například minulý týden ve Sněmovně. Rakušan také uvedl, že na telefon v minulosti dvakrát přijal hovor a od nástupu do čela rezortu tento přístroj nepoužil. Navíc poznamenal, že nejde o aplikaci „mafiánských gangů“.
Fiala se svého prvního vicepremiéra zastává. „Ministr vnitra Vít Rakušan má nadále mou důvěru a má i důvěru celé vlády,“ řekl premiér před poslanci. Podle ministerského předsedy jde o „pseudokauzu“ o tom, že někdo vlastní komunikační prostředek, a o opoziční pokus „recyklovat staré kauzy“.
Žádné nové informace se podle premiéra neobjevily a neexistují podle něj ani indicie, že by snad Rakušan řešil oním telefonem něco nemorálního, nebo dokonce nelegálního. „Kauza se šifrovaným telefonem vlastně neexistuje,“ zdůraznil dříve Fiala.
Zástupci koaličních stran označili postup ANO tento týden za legitimní, ale za zbytečný s ohledem na koaliční většinu v dolní parlamentní komoře. Koalice má ve dvousetčlenné Sněmovně 108 poslanců, opoziční ANO a SPD dohromady 91. Nezařazeným je Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO. Aby kabinet padl, pro vyslovení nedůvěry by muselo aktivně hlasovat nejméně 101 poslanců.
V nynějším volebním období půjde o třetí opoziční pokus o svržení vlády. Je možné, že se schůze protáhne do středy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sněmovna schválila konsolidační balíček