Možné ekonomicko-hospodářské konsekvence Zelené dohody pro Evropu jsou podle Vrecionové dnes neznámé. „Na občany budou teprve doléhat. Jsem přesvědčena, že jestli toto bezhlavé směřování přinese příležitost, bude to Čína,“ uvedla v pořadu 360° europoslankyně. Asijská velmoc by podle ní mohla posílit hlavně kvůli tomu, že by na její území přesídlily společnosti, které by svou výrobu vizím udržitelnosti nesnadno přizpůsobovaly.
K TÉMATU: Vondra ostře o von der Leyenové: Green Deal je tragédie. Všechno zdražuje a horko je furt dál
Za správný příklad uvedla politiku Spojených států. „Pro firmy, které vyrábějí zelenější a udržitelnější cestou, mají nastavené daňové úlevy. V Evropě si místo toho nastavujeme nějaké nejasné cíle,“ pronesla s tím, že doufá, že příští politické složení europarlamentu bude schopné znění dohody revidovat. „Některé položky potřebují zreálnit, protože v současné době se jedná spíše o ideologii,“ řekla Vrecionová.
„Obávám se, že pokud by podoba Green Dealu zůstala beze změny, vedlo by to nejspíše k tomu, že se lidé zcela postaví proti rozumné ochraně životního prostředí. Nakonec se celá věc obrátí proti Evropské unii a bude nahrávat extrémistům,“ myslí si europoslankyně.
Takové tvrzení však Kolaja označil za populistické. „Zelená dohoda není něco, do čeho nalijeme peníze a ono to bude hned zítra. Jedná se o celou transformaci ekonomiky, aby byla udržitelnější. Ozdraví ovzduší a vytvoří prostředí, v kterém budou moct české firmy inovovat, čímž dojde k nakopnutí ekonomiky nejen u nás, ale i na evropské úrovni,“ pronesl europoslanec.
Kritika nejasného konceptu dohody je prý neopodstatněná. „Plán samozřejmě existuje. Není to však o tom, že vezmeme veřejné finance, něco za ně koupíme a tím tak realizujeme Green Deal. Právě těmi prostředky musíme nejdříve nastartovat ekonomickou změnu směrem k udržitelnosti,“ doplnil Kolaja.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spolu umělým slepencem? ODS v europarlamentu často hlasuje jinak než TOP 09, ukazuje analýza