Pátek 18. červenceSvátek má Venku je 20 °C, Skoro Zataženo

Vyčerpání, nízká produktivita i strach z opozice. Poslanci si udělali dvouměsíční prázdniny

CNN Prima News Před 3 hodinami

„Realita ve Sněmovně je naprosto šílená. Nejenže nejsme schopní se shodnout s opozicí, ale často už se neshodneme ani v rámci koalice. Už na poslední schůzi v červnu bylo cítit velké napětí, vyčerpání a odevzdanost. Konec jednání vlastně chtěli všichni,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z koaličních poslanců.

ČTĚTE TAKÉ: Neshody v SPD a spol.? Chuť potrestat Fialu převáží, rozpad je ale nevyhnutelný, míní Šaradín

To, že napjatá atmosféra ve Sněmovně ke konci volebního období gradovala, bylo v debatách se zákonodárci patrné. Celé čtyřleté funkční období bylo poznamenáno velkým množstvím nočních jednání, mimořádných schůzí i opozičních obstrukcí a zdá se, že jediné, k čemu to vedlo, je, že už se nikomu nechce jednat o ničem. Že je tak výsledkem společná dohoda všech, že se přes prázdniny nebude jednat vůbec, není tedy zas až tak překvapivé. A to i přesto, že žádná ze stran to není oficiálně ochotná přiznat.

Schillerová: Koalice se bojí konfrontace

„O tom rozhodují poslanci z vládních lavic. Oni nastavují agendu Sněmovny. Pokud se ptáte na můj osobní názor, tak je to jednoduché. Vládní koalice se bojí s námi diskutovat, bojí se konfrontace. Bojí se vyslechnout, kde všude poškodili Českou republiku,“ uvedla pro CNN Prima NEWS šéfka největšího sněmovního klubu Alena Schillerová (ANO), která je členkou organizačního výboru, který o tom, co a kdy se bude na půdě Sněmovny odehrávat, rozhoduje.

I ona ale s dvouměsíčními prázdninami podle kolegů souhlasila. „Dohoda vznikla kvůli tomu, že to probíhá, jak to probíhá. Poslední červnovou schůzi jsme měli schvalovat zákony a promrhali jsme zase celý den. Pro nás už jsou důležitá třetí čtení, jinak je to mlácení prázdné slámy. A zdůrazním, že s tím souhlasila i opozice. My ale spokojení nejsme, propadly tam zákony, které chceme schválit. Doufám, že se ještě sejdeme v září,“ uvedla místopředsedkyně Sněmovny a také členka organizačního výboru Věra Kovářová (STAN).

Poslanci měli v programu několik zákonů ve třetím čtení. Projednat už se zřejmě nestihne třeba zákon, kterým by vznikl Národní park Křivoklátsko. Zákon, který by zakazoval energetické nápoje kupovat osobám mladším 16 let. Už se s největší pravděpodobností nedostane řešení prevence závislostí, ochrany dětí před nevhodným obsahem na internetu nebo téma spolupráce obcí. Jako jeden z posledních zákonů, který se koalici podařilo prosadit, bylo tzv. jednotné měsíční hlášení.

„Nejsou to dva měsíce prázdnin, stále máme dost práce. Vždy to bylo takhle dlouhé, ale byly tam dva poslanecké týdny a jeden jednací týden,“ ohradila se Kovářová k tomu, že by měli poslanci volno.

Benda: Sněmovna se mění v neproduktivní ráj lobbistů

Podle sněmovního matadora Marka Bendy, který je často hlavním hybatelem toho, co se bude ve Sněmovně kdy dít, za dvouměsíčními prázdninami stojí nízká produktivita poslanců před volbami.

„Protože to tentokrát řídí lidé, kteří vědí, že poslední tři měsíce zasedání jsou vždy jen rájem lobbistů a různých rychlých dobrých nápadů. Ke konci volebního období se v létě málokdy zasedá, protože je to již neproduktivní. A když se podíváme na červen, tak skutečnou práci Sněmovny jsme strávili tak desetinu času zasedání,“ uvedl Benda na dotaz redakce, proč se poslanci celé dva měsíce nesejdou.

To, že by se ke konci volebního období nezasedalo, ale není pravda. V roce 2021 se poslanci na různě dlouhých schůzích během července a srpna museli sejít dokonce šestkrát. A jednání se konalo přes léto i před volbami v roce 2017. Řádná schůze byla tehdy naplánována až do poloviny července.

To, že se dvouměsíční poslanecké prázdniny zákonodárcům hodí, je zjevné. Všem totiž vznikne dostatečný čas a prostor nejen na rodinu, ale především na horkou část kampaně, kterou strany ve velkém plánují rozjet v srpnu.

Rekonstrukce sálu

Jedním z důvodů, proč jednání letos není, by mohlo být i to, že velký sál prochází rekonstrukcí, ale pokud by poslanci chtěli, setkat se mohou v jiném sále, který už byl historicky pro zasedání využíván.

„Rekonstrukce bude probíhat od 7. července do cca 7. září. Bude se pokládat nový koberec a instalovat nové kamery, budou se renovovat poslanecké lavice atp. Když by v těchto dvou měsících poslanci potřebovali jednat, mají k dispozici jednací sál ve Sněmovní 1.,“ vysvětlil CNN Prima NEWS kancléř Sněmovny Martin Plíšek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: S EU půjdeme i do toho nejtvrdšího konfliktu, slíbil Havlíček. „Řezání hlav“ se neobává

Pokračovat na celý článek