Pátek 02. květnaSvátek má Svátek práce Venku je 13 °C, Jasno

Vyděračské sexuální útoky: Češi patří mezi nejohroženější. Výzkum popisuje praktiky predátorů

CNN Prima News Před 1 měsícem

Podle výzkumníka v Genu Ondřeje Mokoše je „sextortion“ stále sofistikovanější kvůli využití umělé inteligence, která dokáže vytvořit přesvědčivé vyděračské e-maily, v kombinaci s velkým množstvím dat uniklých z firem, které podvodníkům umožňují připojit osobní informace oběti, aby byl celý podvod přesvědčivější.

ČTĚTE TAKÉ: Smrt pejskaře po hádce u Sence. Muž ho střelil do hlavy. Chtěl jsem ho postrašit, hájí se

Vyděrači například tvrdí, že mají soukromé, často choulostivé, fotografie a videa oběti a dokládají to uvedením jejího pravého hesla k dané službě. To oběti většinou vyděsí a vyděračům zaplatí, aby se vyhnuly zahanbení. Podobného efektu strachu podvodníci dosahují i v případě, že dané heslo již není aktuální.

Další metodou, která se objevila loni na podzim, je využití obrázku domu oběti z Google Maps. Někteří podvodníci také pomocí umělé inteligence a fotek ze sociálních sítí vytvoří fotomontáž zachycující oběť v choulostivé situaci. Starším, ale stále účinným trikem je takzvaný spoofing adresy odesílatele e-mailu, který má přesvědčit oběť o tom, že má podvodník přístup k její schránce.

Podle Mokoše je důležité v podobných případech vyděračům nikdy neplatit a raději ani neodpovídat. Dále pak používat správce hesel, který zamezí používání jednoho hesla u více služeb a kdykoli je to možné, využívat i vícefaktorové ověřování. Případně je možné využít služeb, které aktivně zjišťují, zda e-mailové adresy či hesla nejsou podvodníkům k dispozici na dark webu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vykutálená trojice z Prahy. Napouštěla dopisy drogami, rozesílala je do věznic jako milostné

Pokračovat na celý článek