„Podpis nebo nepodpis bude oznámen v nejbližších dnech. Věřím tomu, že to není konečná, protože návrh tak, jak byl předložen, v sobě nese řadu problémových bodů, a věřím, že se k němu budeme dříve či později muset vracet,“ řekl Pavel. Debata o koncesionářských poplatcích se podle něj vede černobíle. „Nebavíme se moc o variantách, alternativách a jejich výhodách či nevýhodách. Spíše jen emotivně zdůrazňujeme negativní nebo pozitivní postoj ke zvýšení poplatků,“ uvedl prezident.
ČTĚTE TAKÉ: Poslední šance? TV poplatky narazí v EU, varuje opozice. Bouře ve sklenici vody, říká Lacina
Na dotaz, jestli vidí cestu v tom, aby poplatky televizím a rádiím platil stát z rozpočtu, jako je to v některých státech včetně Slovenska, odpověděl, že důležité je, aby jakýkoli zvolený model v maximální možné míře zaručil nezávislost veřejnoprávních médií. „Protože každý demokratický stát nezávislá veřejnoprávní média potřebuje. Měli bychom vést věcnou debatu nezatíženou pseudoargumenty, ale spíše se bavit o variantách, výhodách a nevýhodách,“ řekl Pavel.
Koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média se platí v deseti zemích Evropské unie. Ve většině z těchto zemí jsou poplatky za rozhlas a televizi spojené, nejvyšší částku měsíčně zaplatí lidé v Německu a Rakousku. Nejméně se za veřejnoprávní média platí v Portugalsku a Řecku. Průměrná částka placená v EU za veřejnoprávní média je 9,7 eura (nyní asi 240 Kč) měsíčně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Koncesionářské poplatky se zvýší, platit budou všichni s přístupem k internetu, rozhodl Senát