Prosincovou přesčasovou práci dosud vypovědělo asi 4 900 lékařů. Na Facebooku o tom informovala Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK). Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2022 je v akutní péči, která se týká zejména práce v nemocnicích, asi 23 153 lékařských úvazků. Nyní doktoři protestují proti legalizaci možnosti sloužit ročně až 832 přesčasových hodin, dosud zákoník práce počítal s polovinou.
„Zpětně si myslím, že jsme neodhadli náladu ve zdravotnictví, a to zejména mezi mladými lékaři, kteří oprávněně očekávali od novely zákoníku práce, že nebude chtít pokračovat v tom stávajícím systému. Proto jsme nyní připraveni v urychleném řízení tu opravdu kontroverzní část novely zákoníku práce vyjmout a vrátit přesčasy na původní rozsah,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS Šebelová a dodala, že věří, že takové řešení bude lékaři akceptováno.
ČTĚTE TAKÉ: Kubek: Novela o přesčasech dělá z lékařů podlidi. Nikoho k nim nenutí, oponuje Philipp
Mladí lékaři už dříve uvedli, že dobrovolná přesčasová práce je na některých pracovištích vynucována, problémy jsou podle nich nyní i s podáváním jejích výpovědí. „Z mnoha nemocnic máme informace o nečistých praktikách odmítání převzetí výpovědí, požadováním výpovědí z celého pracovního poměru a dalších,“ uvedli zástupci sekce mladých lékařů.
Novela zákoníku práce by podle Šebelové mohla po vykomunikování s opozicí projít ve zrychleném řízení. „Aby od 1. ledna platila v té původní verzi. Tedy ty přesčasy by se pohybovaly maximálně kolem 400 hodin,“ slíbila.
Je ale otázkou, zda se zdravotníci s úpravami spokojí: „Reálný stav je nevyhovující, nesmíme se uspokojit s kosmetickými úpravami beztak ignorované legislativy. Žádáme takový zákoník práce, který bude možné dodržovat a následně i kontrolovat. Žádáme adekvátní ohodnocení již za práci v základní pracovní době a změny v postgraduálním vzdělávání lékařů,“ uvedli zástupci sekce a připomenuli, že 20. října se mají setkat s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
PŘIPOMEŇTE SI: Sporné přesčasy pro zdravotníky začnou platit. Pavel podepsal novelu zákoníku práce