Skleněné kuličky měří v průměru méně než milimetr a tvoří se poté, co meteority dopadnou na Měsíc a vytvoří spršky roztavených kapiček. Ty poté ztuhnou a přimíchají se do měsíčního prachu.
ČTĚTE TAKÉ: Večerní obloha nabídne zajímavý úkaz. Planety se seřadí, vzácně půjde zahlédnout i Uran
K tomu, že kuličky obsahují vodu, došli vědci poté, co analyzovali vzorky měsíční půdy, které v roce 2020 dopravila z Měsíce čínská mise. Výzkum tak podle CNN odhaluje odpověď na otázku, jakým způsobem je voda na Měsíci uložena.
„Našli jsme mechanismus, kterým se vodík ze slunečního větru může rozptýlit do skleněných kuliček, a tak jsme identifikovali nové zásoby vody na Měsíci,“ uvedl Hejiu Hui z Nankingské univerzity, jeden ze spoluautorů studie. „Může být uvolněna pouhým zahřátím skleněných kuliček,“ dodal.
„Jde o jeden z nejvíce vzrušujících objevů, které jsme učinili,“ řekl Mahesh Anand, profesor na Open University, pro deník The Guardian. Znamená to, že by na Měsíci mohl být snadno dostupný zdroj nejen vody, ale také vodíku a kyslíku. A jednoho dne by se mohl přeměnit na pitnou vodu či dokonce raketové palivo.