Středa 07. květnaSvátek má Venku je 4 °C, Skoro Zataženo

Za dříve splacenou hypotéku statisícové pokuty. Je to nemravné, rozčilují se ekonomové

CNN Prima News Před 1 rokem

Novinka z pera ministerstva financí přináší velké zvýhodnění bank. Ten, kdo od příštího roku bude chtít dříve splatit hypotéku v době fixace, se dočká sankce. Pokuta se bude pohybovat ve výši až dvou procent. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že může jít i o dost vysoké částky. „Pokuta může činit třeba i stovky tisíc korun místo nynějšího administrativního poplatku, který se pohybuje ve výši jen několika stovek korun,“ vyčíslil Kovanda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Balaštíková: Pavel by měl domluvit Fialovi. Nejsme ve Francii, odmítl Pospíšil

Návrh považuje za velmi špatný a podle něj v současné době přinese lidem pouze komplikace. „Pokuta za předčasné splacení hypotéky je vskutku nemravná, protože klienti jsou vlastně penalizováni za to, že se chovají zodpovědně a svědomitě a že včas platí své dluhy,“ uvedl Kovanda.

Ten také dodává, že návrh je jeden velký omyl a stát by neměl podobné pokutování uzákonit. Podporuje totiž ve společnosti kulturu dluhu, kdy se lidé nemohou ze svých půjček vymanit dříve.

Zvýhodnění bank

S Kovandou souhlasí i poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj je celý návrh nešťastným rozhodnutím. „Jedná se o velké zvýhodnění bank na úkor klientů. Zvlášť v době vysokých úrokových sazeb, kdy někteří lidé mají problémy se splácením. Rozhodně bych jim nezhoršoval podmínky pro hypoteční úvěry,“ řekl pro CNN Prima NEWS Křeček.

Poradce premiéra ale upozorňuje i na jeden nebezpečný jev, který se na trhu projeví. Lidé možnost dřívější splátky využívali i kvůli tomu, aby mohli hypotéky refinancovat u jiných bank. „Když na trhu najdou výhodnější nabídku, tak mohou novou hypotékou zaplatit tu starou. Ve chvíli, kdy vzniknou poplatky, se mobilita klientů mezi bankami sníží a povede to k menšímu tlaku na banky, aby nabízely výhodnější nabídky,“ řekl Křeček s dodatkem, že dojde ke snížení konkurence mezi bankami.

Pokračovat na celý článek