Středa 07. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

Za Havlíčkem, ale ne do Brodu. Na cestě obytným Volkswagenem po severní Itálii

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Eva Srpová

Na Čechy tu jsou místní zvyklí. Vždyť v zahradě je na ně připravená návštěvní kniha, kde na jiné vzkazy než ty v českém jazyce při prolistovávání ani nenarazíte. Tady trávil několik let v nuceném exilu Karel Havlíček Borovský. 

Ve školních škamnech se učilo o Brixenu. Místní kraj Bolzano patřil Rakousku-Uhersku. Italský název Bressanone tak většina Čechů s Havlíčkem spojený nemá. Za tónů přiléhavé písně punkové kapely E!E ("Karla Borovskýho chválil český lid, protože se nedal nikým zastrašit, a že žádal na vrchnosti změnu, poslali ho šupem do Brixenu, aby měli klid…") projíždíme kolem cedule Brixen-Bressanone do malebného městečka v alpském podhůří.

Vrchnosti nepohodlný žurnalista se ale, zdá se, neměl tehdy v Jižním Tyrolsku tak zle. Nejprve bydlel na účet monarchie v luxusním hotelu U Slona, který dostal pojmenování po nezvyklém daru, tedy slonovi, od tureckého sultána tehdejšímu rakouskému císaři v 16. století. Slon na cestě Tyrolskem ochořel a museli ho dlouhé měsíce v této budově léčit.

Z hotelu se Havlíček po čase přestěhoval do nedalekého bílého patrového domku, kam si ale nechával z hotelu U Slona donášet jídlo pro sebe i rodinu, která za ním později dorazila. 

I dnes jde o velmi luxusní čtyřhvězdičkový hotel s krásnými freskami na fasádě a terasou, kde si hosté po ránu vychutnávali snídani a pohled na nedalekou krásnou zahradu Hofgarten.

Zanecháváme český vzkaz v návštěvní knize a porozhlížíme se po zdejších krásách.   

Těch je v kraji spoustu. Sever Itálie má kouzlo a na své si tu přijdou všechny typy cestovatelů, od těch, kteří se rádi válejí u vody - jezer i řek je tu mnoho-, přes sportovce, kteří třeba v okolí Gardského jezera hltají kilometry na kole nebo zdolávají feraty, až po ty, kteří se rádi kochají krajinou. Není od věci sjet z dálnice A22 a směrem na jih využít neplacené okresky. Jen je potřeba dávat pozor na četné skupinky motorkářů. 

My vyrazili směrem k Bolzanu, prozkoumat provincii Trento, k Lago di Garda a po cestách podél horské řeky Sarca. Dají se najít slušná místa na přespání pomocí aplikace Park4night, v okolí Gardského jezera jsou útulné kempy, zarostlé olivovníky i palmami. 

California je v těchto kempech zjevně dle četnosti s přehledem nejoblíbenější středně velký campervan. Potkali jsme několik generací, nadšenci si opečovávají generaci T3, nedaleko nás parkovala identická Ocean Edition v bílém laku se švýcarskou značkou. Nových T6.1 je tu vždy několik.

Není divu, vždyť jde o dokonale promyšlené obytné auto. Ideální na cestování ve dvou, ale i ve čtyřech to jde. Vybavenější verze Ocean má zabudovanou kuchyňku s dřezem, dvěma plotýnkami a výkonnou ledničkou, díky které má osazenstvo přísun vychlazené plzně. A horní lůžko se otevírá elektricky.

Je tu spoustu schránek, skříněk a poliček, praktický je šuplík pod lavicí ve druhé řadě. Pokud vám ale záleží na tom, aby se v autě dalo sedět ve čtyřech u výklopného stolku, při konfiguraci si dejte pozor - řidičova sedačka se nedá otočit o 180 stupňů, pokud má možnost výškového nastavení. 

Zdaleka nejpraktičtější je displej u stropu s gyroskopem - díky němu se dá zaparkovat tak, aby posádka v autě spala v rovině. Zobrazují se tu i další funkce, třeba kolik je v autě čisté či špinavé vody nebo jak moc je nabitá záložní baterie. California se promění z příjemného auta na cestování v pohodlný kempovací vůz během několika minut. 

A to je právě jeho nesporná výhoda. Není levná - model Ocean s vestavěnou kuchyňkou vyjde minimálně na dva a půl milionu korun, to už by se dala pořídit i větší obytná auta -, ale jeho kouzlo tkví v její univerzálnosti. Během chvíle se všechno zase složí a dá se vyrazit na cestu. Jen tak bezcílně putovat krajinou, nejen tou severoitalskou.  

Pokračovat na celý článek