Výhled z kočáru: nejlepší je z pohledu starokladrubského vraníka
Naše cesta začíná v Heřmanově Městci, kde se projíždíme v historickém kočáře taženém starokladrubskými vraníky. Tito koně se cvičí přímo v nově zrekonstruovaných stájích z roku 1875, které původně sloužily rodu Kinských. Po znárodnění v roce 1945 přešly pod správu Národního hřebčína Kladruby nad Labem, který zde dodnes provozuje výcvikové středisko.
„Projížďky v kočárech nabízíme ve Slatiňanech a Kladrubech nad Labem, v Heřmanově Městci je možné sledovat výcvik koní. Ve všech třech místech probíhají komentované prohlídky stájí,“ říká Kristina Chaloupková, mluvčí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Návštěvníci si mohou vyzkoušet i trenažér pro jízdu se spřežením nebo si prohlédnout gala postroje a sedla v hřebčínském muzeu. Ty opravdu stojí za to.
Slatiňany jsou místo, kde byli zachráněni koně
Ve Slatiňanech najdete Švýcárnu, kde byla původně salaš šlechtické rodiny, dnes multifunkční prostor s muzeem historie chovu starokladrubských koní. Právě zde je nejčastěji zmiňován profesor František Bílek, který zachránil černou linii vraníků před vyhynutím..
„Máme tady stylizovanou pracovnu profesora Bílka, lebky koní, historické fotografie i takzvané chlupové víry, podle nich se dřív určovala povaha zvířete,“ ukazuje s úsměvem Olga Havlíková, autorka nové koncepce muzea.
Okolí Slatiňan je jako stvořené pro výlety.Velké i malé návštěvníky lákají Kočičí hrádek, Městské lesy Chrudim, rozhledna Bára nebo Kochánovické rybníky.
Zámek Slatiňany, ve kterém se kdysi doopravdy žilo. Na rozdíl od honosných reprezentačních sídel působí zámek ve Slatiňanech překvapivě lidsky. Byl domovem knížecí rodiny Auerspergů, místem, kde se rodily děti, hrával tenis i vychovávala nová generace. A kdo hledá něco pro děti, může navštívit i dětské hospodářství se spoustou zvířat.
Hrad Rychmburk, který pět desetiletí neexistoval, alespoň na mapách
V okrese Chrudim se nachází hrad Rychmburk, který až donedávna veřejnost téměř neznala. Dlouhá léta sloužil jako domov pro sociální služby, teprve v posledních pěti letech se znovu otevřel turistům. Letos slaví 700 let od první písemné zmínky o hradu i stejnojmenné obci.
Imaginárium v Pardubicích: Divadlo, které si budete chtít vyzkoušet
V Pardubicích objevujeme něco úplně jiného. A tím je přesně Imaginárium Divadla bratří Formanů, výstava plná dekorací, interaktivních prvků a kouzelných scén, které probouzí dětskou i dospělou představivost.
„Největší radost máme, když se tu rodiče a děti přestanou hlídat, zapomenou na čas a prostě si hrají spolu. Objevují zákulisí, zkouší si divadelní svět na vlastní kůži nebo obdivují hybohledy - podivuhodné skřínky, ukrývající pohyblivé příběhy. U dospělých často překvapí, jak rychle se do toho ponoří,“ popisuje Kateřina Procházková Skůpová, mluvčí Východočeského muzea v Pardubicích a Zámku Pardubice.Zámek Pardubice: Historie, která ožívá mezi zdmi i na valech
Na pardubickém zámku se pravidelně konají jak vnitřní, tak venkovní akce, které nabízejí pestrý program pro všechny věkové kategorie. Letní divadelní open-air festival Pernštejnlove, probíhá na zámeckém nádvoří. Často se zde odehrávají koncerty, folklorní a adventní slavnosti, jarmarky či dílničky pro děti. Můžete si tady také prohlédnout nejstarší dřevěnou studnu na světě, pocházející z období více než 5200 let před Kristem. Nechybí ale ani prohlídkový okruh pernštejnské rezidence, renesanční malby, interaktivní mapy nebo expozice numismatiky.
Pokud nevíte, kam na výlet, Pardubicko je přesně tím místem, které stojí za objevování. A pravděpodobně se tam budete rádi vracet.
Reportáž z Pardubického kraje sledujte v pořadu Prima Rok. Další tipy na výlety a kulturní akce najdete na webu.