„Armáda provedla na území Gazy nálety s cílem eliminovat hrozbu teroristických buněk a infrastruktury,“ píše ministerstvo na síti X. Zároveň s tím Izraelci informovali, že se jim podařilo shromáždit důkazy, které jim pomohou lokalizovat rukojmí zadržované v Pásmu Gazy.
ČTĚTE TAKÉ: Pro Gazu si jde jedna z nejmocnějších armád světa. Co všechno má Izrael v zádech?
Izraelské nálety a operace v palestinském Pásmu Gazy si vyžádaly už 2 215 obětí, z toho 724 dětí. Údaje podle agentur Reuters a AFP zveřejnilo v sobotu palestinské ministerstvo zdravotnictví. Na Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje, je obětí střetů podle stejného zdroje 54 a zraněných 1 100. Není jasné, jaký podíl mrtvých tvoří islamisté z hnutí Hamás.
Počet palestinských obětí je týden po útoku ozbrojenců Hamásu na Izrael podobný jako v 50denní válce mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Současný konflikt si ale vyžádal více izraelských životů: při útoku ozbrojenců z Hamásu, na který Izrael odvetnými údery reaguje, zahynulo nejméně 1 300 lidí, převážně civilistů.
Na ochranu civilistů apelují takřka všichni zahraniční pozorovatelé konfliktu, včetně Spojených států, Ruska, Evropské unie či OSN. Obavy vyvolává především očekávaná rozsáhlá pozemní operace Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy, kde žijí přes dva miliony palestinských civilistů na území rozlohou menším, než je Praha.
Výzva k evakuaci
Izraelská armáda v sobotu znovu vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy, aby se přesunuli do jižní části oblasti za údolí Vádí. Učinit tak mají mezi 10:00 a 16:00 místního času (9:00 a 15:00 SELČ), a to za použití evakuačních koridorů, kterými je podle armády možné bezpečně projít. Tak rychlou evakuaci takového množství lidí zahraniční pozorovatelé označují za takřka nemožnou a varují před humanitární krizí, která by mohla výrazně navýšit počet obětí konfliktu.
Současné aktivity Izraele na hranicích s Pásmem Gazy ještě nejsou plnou pozemní operací, ta teprve přijde. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. „Provádí přípravu bojiště, to jsou letecké údery na kritická místa Hamásu, aby omezil jejich schopnost se bránit. Provádí příhraniční operace, kde čistí prostor v bezprostřední blízkosti Izraele, aby nedocházelo k dalším útokům na jeho území. Je to příprava, která ještě neznamená pozemní operaci, ta teprve přijde,“ vysvětlil. Aby se civilní obyvatelé ze severu Gazy dokázali z oblasti dostat v časovém ultimátu stanoveném Izraelem, podle něj není reálné.
Celý rozhovor s bývalým náčelníkem generálního štábu Šedivým pro CNN Prima NEWS si můžete pustit na videu níže: