Prezidentův lékař zjistil, že 79letý Trump trpí chronickou žilní nedostatečností, tedy stavem, při kterém poškozené žíly v nohou nedokážou efektivně udržovat proudění krve. Podle lékařů jde o běžný stav.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Coca-Cola změní podle Trumpa základní ingredienci. Mluvil jsem s nimi, napsal prezident
Podle cévní lékařky a profesorky chirurgie Alishy Oropalloové ale může chronická žilní nedostatečnost být v některých případech příznakem vážnějšího onemocnění, jako jsou problémy se srdcem, játry nebo ledvinami, píše deník The Washington Post.
„Sama o sobě není nebezpečná, ale pokud se neléčí, může vést k dlouhodobým komplikacím, konkrétně k vředům a silnému otoku nohou, který může být pro některé lidi velmi vysilující,“ řekl Thomas Maldonado, ředitel Centra pro žilní tromboembolickou nemoc při Newyorské univerzitě. Podle něj bude v průběhu svého života „nějakou formou“ chronické žilní nedostatečnosti trpět 10 až 30 procent Američanů.
Co je chronická žilní nedostatečnost?
Chronická žilní nedostatečnost nastává, když je v cévách, které odvádějí odkysličenou krev z těla zpět k srdci, zvýšený tlak.
Maldonado uvedl, že žíly mají jednosměrné chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve, ale tlak může způsobit jejich oslabení a „netěsnost“, což vede k hromadění krve v nohou. „Jsou to jemné malé chlopně, téměř jako malý hedvábný papír. Jsou jednosměrné a zachycují krev, když se snaží zpětně proudit do kotníků,“ popsal Maldonado. Oropalloová dodala, že jde o „poruchu funkce žilních chlopní“.
Jaké jsou příznaky chronické žilní nedostatečnosti?
Mezi příznaky chronické žilní nedostatečnosti patří bolest, pulzování nebo pocit únavy v nohou, uvedla Chelsea Dorseyová, ředitelka žilní kliniky v Chicagu. Dalšími příznaky jsou otoky, změna barvy kůže a křečové žíly.
„Chlopně přestávají fungovat a postupem času červené krvinky unikají z žil do kůže, kde se vlivem oxidace vzduchu mění z červené barvy na hnědavý odstín... kůže tak ztmavne a tento stav je trvalý,“ vysvětlila Oropalloová.
Právě takový příznak se nedávno objevil i u Trumpa. Na snímcích bylo vidět, že má na ruce modřiny. Mluvčí Leavittová v prohlášení uvedla, že „to odpovídá mírnému podráždění měkkých tkání způsobenému častým podáváním rukou a užíváním aspirinu, který je součástí standardní kardiovaskulární prevence“.
Je chronická žilní nedostatečnost nebezpečná?
Podle Dorseyové není chronická žilní nedostatečnost pro většinu lidí nebezpečná. „U některých pacientů s pokročilejšími stadii ale onemocnění může znamenat větší náchylnost ke kožním infekcím nebo se mohou objevit těžko hojící se vředy,“ řekla Dorseyová.
Dodala, že u některých lidí toto onemocnění také zvyšuje „riziko vzniku krevních sraženin“. „Chronická žilní nedostatečnost může u některých lidí také signalizovat problémy se srdcem, ledvinami nebo játry,“ sdělila Oropalloová.
Jaké jsou rizikové faktory chronické žilní nedostatečnosti?
„Velkou roli zde hraje genetická predispozice,“ řekl Maldonado. Někteří lidé podle něj mají vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění kvůli rodinné anamnéze.
Podotkl, že s přibývajícím věkem se tento stav vyskytuje častěji. „Je to opravdu jedna z těch zákeřných nemocí, které se mohou s přibývajícím věkem postupně rozvíjet,“ sdělil Maldonado.
Zvýšenému riziku jsou podle něj vystaveny těhotné ženy a osoby s nadváhou. Oropalloová uvedla, že lidé, kteří při práci hodně stojí, jako jsou zdravotní sestry, lékaři a učitelé, nebo ti, kteří dlouho sedí, jako jsou řidiči autobusů, jsou také náchylnější k žilní nedostatečnosti. „A to může také způsobit krevní sraženiny,“ upozornila Oropalloová. Dodala, že ke změnám dochází v průběhu desítek let. „Nestane se to jen tak za jeden den,“ dodala.
Jak se chronická žilní nedostatečnost léčí?
Pravidelným nošením kompresních punčoch, zvedáním nohou, cvičením a hubnutím lze tento stav zlepšit. „V případech, kdy příznaky ovlivňují kvalitu života pacienta, mohou být účinné některé minimálně invazivní zákroky, které uzavřou nefunkční žíly v nohou a ‚přesměrují‘ krevní tok do efektivnější cesty,“ uvedla Dorseyová.
Podle Oropalloové je důležité včasné vyšetření. Onemocnění lze odhalit pomocí ultrazvuku a takzvaného venózního refluxního vyšetření, které posuzuje nefunkčnost žil. „Významnou roli hraje životní styl, nejen genetika, ale také zdravý životní styl, jako je pravidelná fyzická aktivita, udržení zdravé hmotnosti a vyhýbání se dlouhodobé nečinnosti,“ uvedla Oropalloová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump pochopil, že ho Putin lakuje. Rakety v Moskvě? Tak daleko to nepůjde, míní experti