Emmanuel Macron zavítal do Číny minulý týden. A po návštěvě této mocnosti se nechal slyšet, že Evropa musí snížit svou závislost na USA a vyhnout se zatažení do konfrontace s Čínou kvůli Tchaj-wanu. Toto prohlášení pak zvedlo ze židlí některé české politiky. Macronův výrok nicméně Zahradil nevidí tak černě.
ČTĚTE TAKÉ: Macron jako veřejný nepřítel číslo jedna. Francouzský prezident to schytává doma i v cizině
„Myslím, že je dobré jeho slova číst opravdu tak, jak byla vyřčena, a ne v nějakých mediálních interpretacích. Myslím, že je to celkem rozumná úvaha,“ vyjádřil se europoslanec k Macronovým výrokům. Podle něj totiž spojenectví s USA neznamená, že je vždy musíme následovat. Zároveň uvedl, že cílem cesty francouzského prezidenta bylo „osahat si na vlastní kůži, co se v Číně děje“.
Zahradil se vyjádřil také o zprávách, že by Čína mohla být jakýmsi mírotvůrcem konfliktu na Ukrajině. „Teoreticky to možné je. Čína to ale neudělá ‚zadarmo‘. Musí přijít nějaká protihodnota,“ nechal se slyšet Zahradil a dodal, že teď máme dvě možnosti: „Buďto se s ní konfrontovat, anebo najít nějakou novou rovnováhu, nějaký nový modus vivendi, který nám umožní bez konfrontace se tolerovat.“
Evropa by podle něj měla nastavit takové vztahy, které umožní, aby s Čínou třeba i soupeřila. Zároveň ale, aby se nedostala do spirály eskalace, která by skončila konfrontací. A jako příklad uvádí Tchaj-wan. „Například různé projevy, ve kterých tak trochu nepřímo někteří čeští politici zpochybňují princip jedné Číny, ke kterému se vlastně oficiálně hlásíme,“ řekl Zahradil s tím, že ani Česko a ani žádná jiná členská země Evropské unie Tchaj-wan diplomaticky neuznává. „Myslím, že to je přesně to překročení červené čáry, které je zbytečné a kterého bychom se dopouštět neměli,“ doplnil.
Jan Zahradil se v pořadu K věci vyjádřil také k domácí politice či k tomu, zda plánuje opět kandidovat v dalších eurovolbách.