Pátek 02. květnaSvátek má Zikmund Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

Zářící plankton a nekonečný vesmír. Astronomický snímek dne NASA vyfotil Čech

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Petr Horálek / Fyzikální ústav v Opavě, Sovena Jani

Fotografie, kterou Horálek pořídil v polovině letošního února na jednom z ostrovů v Indickém oceánu, vznikla jako jediný dlouhý záběr citlivého fotoaparátu (kompletní snímek ve vysokém rozlišení zde). Je na ní jasně vidět pláž s palmami, hvězdná obloha nad ní, i světélkující příliv. Tyrkysové jiskření vody je způsobené světélkujícím planktonem, jehož aktivita letos trvala mnohem déle než v jiných letech. Běžně totiž jasný plankton svou nápadnou barvou při vlnobití ozařuje pláže ostrovů v Indickém oceánu zejména v prosinci a v první polovině ledna.

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day) je prestižní ocenění udělované od roku 1995. Snímek Mléčná dráha nad tyrkysovou říší divů je v pořadí 61. českou fotografií, kterou NASA v tomto výběru zveřejnila. Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě je autorem či spoluautorem 40 z nich. Jejich nejčastějším námětem je zatmění Slunce a Měsíce. Další doménou opavského astrofotografa jsou snímky komet. První Horálkův snímek NASA publikovala v červenci 2014.

Kromě stránek NASA si čeští zájemci o astrofotografii mohou snímky prohlédnout na webu České astronomické společnosti www.astro.cz. Ta je každý den zveřejňuje i s českým popisem.

Pokračovat na celý článek