Malá Laura se narodila jako neslyšící, podezření měli lékaři už při novorozeneckém screeningu a odstartoval tak kolotoč vyšetření. V půl roce se diagnóza potvrdila.
ČTĚTE TAKÉ: Češi touží po štíhlosti jako Hollywood. Pro koho jsou léky na hubnutí určeny?
„Prvně jsme dostali naslouchátka a zjišťovali jsme, jestli budou fungovat. Bohužel nefungovala, naštěstí tady ale bylo řešení v podobě implantátu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS maminka Laurinky Magdalena Kroupová.
Tým brněnských lékařů v případě Laurinky jako u prvního dítěte v Česku použil při zavádění kochleárního implantátu speciálně vyvinuté robotické rameno. To je podle samotných lékařů pro pacienta mnohem šetrnější než ruce toho nejzkušenějšího operatéra.
„Zavádí svazek elektrod toho implantátu dovnitř hlemýždě velice šetrně a velice pomalu. Zatímco já, i když mám za sebou provedených stovky operací, tak vím, že ta ruka se mi vždycky trochu třese,“ uvedl přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie Fakultní nemocnice Brno Milan Urík.
Naděje pro holčičku i další neslyšící
Díky robotickému rameni tak nehrozí poškození vnitřních struktur ucha, což znamená naději, že jednou budou pacienti slyšet díky genové terapii i bez implantátu.
Ve středu Laurince lékaři poprvé nastavovali implantát tak, aby jí umožnil slyšet. Holčička zpočátku reagovala brekem, jelikož to pro ni byl velký šok. Brzy si ale na zvuky zvykne a bude si moci normálně povídat a hrát s kamarády nebo se svým bráškou.
„Když jsme šli na operaci, tak jsme měli samozřejmě strach. Ale je to prostě úžasný pocit, že bude slyšet ptáčky, zvířátka. Všechno to, co my považujeme za normální,“ těší se babička Laurinky Helena Danielčíková.
Lékaři očekávají, že stejnou šanci jako malá Laura by v budoucnu mohlo dostat asi 100 dětí ročně, které se potýkají s podobnými problémy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kožních nádorů přibývá, ročně jim podlehne až 500 Čechů. Lékaři varují před kosmetickými kúrami