„Služební zákon je potřeba, aby vláda ‚nešíbovala‘ s lidmi, kteří jsou skutečnými odborníky. Na druhou stranu má některá úskalí, jež se tu přesně ukázala. Dlouhodobě nejste jako ministr schopen vyhodit z úřadu manažera, i když třeba víte, že svoji pozici nezvládá,“ zhodnotil Zdechovský zákon o státní službě ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Legislativu je proto podle něj třeba změnit, aby dala ministrům větší volnost, ale zároveň dostatečně chránila úředníky.
Nedostatky legislativy, jež měla „odpolitizovat“ státní správu, se podle Zdechovského projevily v případě Viktora Najmona. Ten zveřejnil nahrávku, podle níž mu měl ministr nabízet „odstupné“, pokud bez komplikací odejde z funkce. „Jsou dvě možnosti. Buď člověk odchází na základě hodnocení, nebo se rozhodne ze služebního poměru odejít. A i mimořádné odměny mají svá pravidla. Žádné ‚držhubné‘ jsem nenabízel a ani bych ho nemohl vyplatit,“ hájil Jurečka svůj postup v Partii na CNN Prima NEWS. Podle kritiků naopak porušil zákon.
„Jurečka měl buď možnost se domluvit, nebo dávat vytýkací dopisy. Věděl, že to skončí u soudu,“ tlumočil Zdechovský vysvětlení právníků. „Soudní řízení s Najmonem bude samozřejmě stát daňové poplatníky několik milionů korun, potáhne se to roky, s nejasným výsledkem,“ zhodnotil europoslanec možný budoucí vývoj. Sám by prý kvůli špatnému vedení úřadu Najmona odvolal také. Pro jeho „bezcharakterní“ postup se zveřejněním nahrávky nemá pochopení: „Nemám pro něj slušné slovo omluvy. Tohle se nedělá.“
Více o hodnocení Viktora Najmona, přístupu Mariana Jurečky i o podobě a možných změnách zákona o státní službě se dozvíte ve videu v úvodu článku.