Středa 14. květnaSvátek má Venku je 4 °C, Jasno

Zdravotní problémy v zahraničí: Co dělat, kam volat a kdy si komplikace řešit sám

CNN Prima News Před 1 rokem

Pojistit bychom se měli při jakékoli cestě do zahraničí. „Nejdůležitější je pojištění léčebných výloh, ze kterého se hradí veškeré zdravotnické zásahy, které vás mohou v zahraniční potkat. Je vám špatně, zraníte se, léčíte se – takové zásahy se hradí právě z tohoto pojištění,“ vysvětlil Káňa.

ČTĚTE TAKÉ: Nedůslednost může půjčení auta v zahraničí násobně prodražit. Na co si dát pozor?

U pojištění bychom měli brát v potaz také to, co chceme na dovolené dělat. „Pokud by člověk chtěl dovolenou trávit aktivněji, například na vysokohorské túře nebo zkusit přístrojové potápění, je třeba se ještě připojistit,“ doplnil mluvčí.

A jak postupovat v případě, že se nějaká pojistná událost v zahraničí stane? Káňa radí hned volat asistenční službu. „Ta se okamžitě spojí s regionální asistenční službou a pojišťovna zajišťuje platbu přímo do té země. Klient neplatí nic, úhrada probíhá mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením,“ vysvětlil.

Drobné případy řešit na místě

Asistenční služba dokáže klientům poradit, do jakého zařízení se dostat, kam se přemístit a kde se léčit. „Asistenční služby mají, v Evropě určitě a většinou i v zámoří, seznamy zdravotnických zařízení, která jsou ověřená,“ uvedl.

Nicméně existují i případy, ve kterých je lepší zaplatit za ošetření přímo na místě. „Jde o menší případy, například když si klient dojde k místnímu lékaři pro léky nebo ošetření řezné rány. To není problém a pojišťovna náklady zpětně proplatí,“ radil Káňa.

Částky do 200 euro je lepší zaplatit na místě, protože je to rychlejší a jednodušší. Nesmí se ale zapomenout na doklad, kterým se po návratu musí prokázat. „Pokud klient nechce mít starosti, jde to většinou řešit i přes pojišťovnu,“ dodal.

Pokračovat na celý článek