Co dokáže běsnící živel v plné síle? Zkraje nového roku se o tom přesvědčili Japonci, které postihlo ničivé zemětřesení, jehož epicentrum bylo na poloostrově Noto.
ČTĚTE TAKÉ: Po silném zemětřesení hrozí v Japonsku tsunami. Evakuaci obyvatel zahájil i ruský Sachalin
Zprávy o počtu obětí a zraněných dosud nejsou známé.
Rozměry lidského neštěstí lze ale posoudit i podle videí a fotografií, které se už z Japonska začínají šířit do celého světa.
Takto třeba zemětřesení poničilo jednu z išikawských dopravních tepen.
Podobnou zkázu ukazují i záběry z Učinady, města v okrese Kahoku.
Ve slavné pobřežní svatyni Sanjoso Hachimangu živel vyvracel pradávné kamenné sloupy. Když s nimi zmítal, skoro to vypadalo, jako kdyby tancovaly.
Vážnost situace názorně popisují i letecké záběry na rozsáhlé požáry ve Wajimě.
Pro Středoevropana je takřka nemožné si představit, jaké to je ocitnout se uprostřed tak silného zemětřesení. Jednomu z cestujících se to na železniční stanici Kanazawa povedlo natočit.
Živel obvykle udeří velice rychle. Mnoho lidí se při snaze zachránit svůj život musí rozhodnout ve vteřině. Dobře je to vidět z videa, které pořídil návštěvník bowlingového centra. Jakmile se budova začíná chvět, lidé se schovávají, kde to jen jde; třeba i pod vratkým stolkem.
Zemětřesení připravilo desítky tisíc lidí o dodávky elektrického proudu.
V Japonsku jsou na zemětřesení zvyklí, při budování staveb s nimi počítají. I když ale dům běsnění živlu vydrží, stejně uvnitř zůstane spoušť.
Nejde přitom samozřejmě jen o samotné otřásání země. Následovat může i zkáza z mořských vln. I probuzená voda dokáže napáchat velkou škodu.
Lidé se nebojí jen o své životy, ale i o vzácné a historické budovy.