Pondělí 28. dubnaSvátek má Venku je 20 °C, Skoro Jasno

Zelená uklidňuje, červená povzbuzuje a co růžová? Odborníci odhalili vliv barvy léků

CNN Prima News Před 15 hodinami

Barva tabletek ovlivňuje, jak silně a rychle pacient cítí, že lék účinkuje – jedná se o takzvaný placebo efekt. „Určitě se udává, že barva léků ovlivňuje účinek. Bylo by špatné, kdyby tlumivý lék na spaní byl výrazný, třeba červený. U něj je dobré, aby byl příjemně zelený,“ uvedl pro CNN Prima NEWS praktický lékař Cyril Mucha.

ČTĚTE TAKÉ: Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?

„Může to dotvářet celkový dojem z toho léku nebo ovlivnit to, jak pacienti léku důvěřují. Tmavá barva se nepoužívá. To, že jsou pacienti jinak vnímaví k placebu, je fakt,“ popsal vedoucí lékárník Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Láznička.

Modrá a zelená uklidňují, jsou tedy barvami sedativ a léků na spaní. Povzbuzující červená a žlutá se naopak používají u stimulujících pilulek nebo antidepresiv. Růžová zase symbolizuje rychlou úlevu. Když tak výrobci změní barvu pilulky, pacienti k ní prý ztrácí důvěru.

„Velice často se s tím setkáváme, pacienti to nechtějí. Fixace je velká, jakmile je tabletka bílá, červená nebo žlutá, pacienti chtějí jen tuto barvičku,“ řekla lékárnice Petra Nováková. „Je to tak, je to často pozorované. Pokud je jejich lék jiný, mají v něj lidé menší důvěru a snižuje to placebo efekt,“ dodal Mucha.

Důležitý je pro pacienty i tvar léků

Podle Lázničky si pacienti dokonce mohou myslet, že se jejich lékař spletl při předpisu léku nebo lékárník při výdeji. Stejně tak mohou jinak vnímat samotný účinek. Podle průzkumu starší lidé berou průměrně celkem osm pilulek denně, barvy jim tak mohou pomoci.

„Když jsou barevné, tak se v tom lépe orientují. Některé barvy také chrání účinnou látku třeba před světlem,“ doplnila Nováková. Důležitá prý pro pacienty není jen barva, ale i tvar léků. Dříve byly všechny hnědé a kulaté, dnes se vyrábí třeba jako ovály, kosočtverce a placičky různých velikostí. Lidé si tak prý lépe zapamatují, kdy a jaký lék berou.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sedavý životní styl nás zabíjí, míní Prymula. Během nemoci se však s pohybem pojí i velké riziko

Pokračovat na celý článek