Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v EU. Dohoda podle zemědělců zvýší dovozy cukru, kukuřice, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty.
Mezi požadavky zemědělců patří zrušení obchodní dohody, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou, zajištění maximální ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu. Dále požadují snížit byrokracii.
Ministra zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že nevládním zemědělským organizacím dal minulý týden na jednání jasný příslib, že pokud přijdou s konkrétními požadavky například na kvóty na dovozy hovězího, drůbežího či cukru, tak je bude prostřednictvím předsedkyně zemědělského výboru v Evropském parlamentu Veroniky Vrecionové (ODS) tlumočit Evropské komisi.
"Pokud jsou v Evropě omezeny některé přípravky na ochranu rostlin, pesticidy nebo výživové preparáty u hospodářských zvířat, je logické, a s tím naprosto souhlasím, že tyto podmínky musí plnit i zemědělci v USA stejně jako třeba v Latinské Americe," řekl ministr.
Výborný si ale nemyslí, že by dohoda mohla vytlačit české producenty, dovoz je podle něj minimální. "V současnosti dohoda není o absolutním uvolnění, je tam jasně nastavená kvóta, která je například u hovězího na dvojnásobku současného dovozu a vše nad to by bylo standardně se zatížením cla asi 20 procent," řekl Výborný.
Zemědělci namítají, že ale nejde jen o dohodu se zeměmi Mercosur. Upozornili také na asociační dohodu s Ukrajinou a na další připravované dohody. "Dohod je několik, například EU s Indií, EU s Austrálií. Když se to sečte, už je to deset až dvacet procent dovozu a někdy i ta dvě procenta mají velký vliv na cenu," řekl dnes na protestní akci mezi Hodonínem a hraničním přechodem Holíč prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Zemědělci protestují také kvůli byrokracii. Výborný to považuje za paradoxní, když Senát ve středu schválil novelu veterinárního zákona, kterou ministr označuje za takzvaný antibyrokratický balíček. Podle ministra obsahuje předloha 35 změn snižujících administrativní zátěž, týkají se například omezení některých podmínek a kontrol.