„Ludvík Kavín byl člověk, který vždy myslel a jednal politicky,“ uvedlo divadlo Theater Brett na svém Instagramu.
A bylo tomu skutečně tak – už během studií na Filozofické fakultě v 60. letech se spolu s přáteli aktivně zapojoval do veřejného dění.
ČTĚTE TAKÉ: Aničku Slováčkovou a Zuzanu Dřízhalovou spojil osud. Rakovině podlehla i hvězda Rodinných pout
V roce 1977 se společně s manželkou, herečkou Nikou Brettschneiderovou, připojil k občanskému hnutí Charta 77. „Člověk to prostě podepsat musel. To bylo naprosto přirozené,“ vzpomínala Brettschneiderová v dokumentu České televize o osudech signatářů. Jejich rozhodnutí však mělo následky – Brettschneiderová byla vyhozena z divadla, Kavín přišel o práci ve Vítkovických železárnách. Společně se proto rozhodli emigrovat do Vídně, kde jim byl udělen politický azyl.
„Během tří týdnů jsme zvládli vyřídit formality, zabalit a odjet ze země, ve které jsme neviděli žádnou osobní perspektivu. Ani naši, ani našeho dítěte,“ vzpomínal Kavín v rozhovoru pro Český rozhlas.
Úspěšné divadlo ve Vídni
Ve Vídni začala mladá rodina nový život. Založili pohybové a neverbální divadlo Theater Brett, které se postupně stalo významnou kulturní scénou. V letech 1978–1980 Kavín vedl vídeňskou pobočku tiskové agentury československých disidentů Palach Press.
Po pádu totalitního režimu v roce 1989 se Kavín s Brettschneiderovou vrátili k činnosti i ve své vlasti. V roce 1990 se stal šéfredaktorem Moravských novin, o rok později pak ředitelem Národního divadla v Brně, kde působil do roku 1992. V roce 2013 mu byla udělena Cena Centrope za mimořádné přeshraniční a sjednocující zásluhy.
Jeho životní partnerka Nika Brettschneiderová zemřela v roce 2018 po těžké nemoci. Kavín se až do konce života věnoval s vášní archivu divadla Brett a na svých četných studijních cestách se učil italštině.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sáblíková odhalila dlouho utajovaný vztah s reprezentační parťačkou. Je nám krásně, svěřila se