Sérii knih o české historii začal psát v roce 1979. Když se Toulky poprvé jako příloha Mladého světa objevily, okamžitě si čtenáře získaly. Autor, který není historikem, se v nich pokusil tehdy o novinku - na rozdíl od oficiálních „dějepisů“ českou historii vyprávět polyfonně, v několika pásmech, s odkazy na důležité události ve světě. Kromě knižního cyklu Toulky českou minulostí je Hořejš autorem knih Péťa Vařič či Evropan Jiří z Poděbrad a spoluautorem publikace Prázdniny se šlehačkou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hudební svět truchlí. Zemřel zpěvák Vince Hill, který si svým hlasem podmanil Velkou Británii
Petr Hořejš se narodil v roce 1938 v Bratislavě, vystudoval Filozofickou fakultu UK a po krátkém působení v Československém rozhlase pracoval asi deset let jako nakladatelský redaktor v Albatrosu. V roce 1972 dostal Hořejš z nakladatelství výpověď pro neschvalování okupace ze srpna 1968. Pod pseudonymem Hora psal například sloupky Péťa Vařič či Péťa Rodič pro časopis Mladý svět. V 80. letech pracoval jako čerpač ve Vodních zdrojích.
Po roce 1989 se Hořejš krátce vrátil do Albatrosu jako ředitel, ale později už se věnoval pouze práci novináře a spisovatele. Podílel se také na zrodu, koncepci a scénářích soutěžního seriálu České televize O poklad Anežky České a v roce 1991 se stal spoluzakladatelem Nadace Pangea.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Publicista o Sinéad OʼConnorové: Měla jeden hit, ostatní písně vyhořely. Matka ji tyranizovala