Pátek 02. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Jasno

Změna barvy kůže v zimě může značit vážný problém. Na jaké příznaky dát pozor?

CNN Prima News Před 1 měsícem

Raynaudův syndrom představuje poruchu periferního krevního oběhu, při níž dochází k nadměrnému zúžení krevních cév v reakci na chlad nebo stres, informuje NZIP. Postihuje zejména prsty na rukách a nohách. Ve vzácnějších případech se ale může projevit i na dalších částech těla, jako jsou kolena, špička nosu, uši, jazyk nebo bradavky, informuje Národní zdravotnický informační portál.

ČTĚTE TAKÉ: Bylinky jako naděje v boji proti Alzheimerově chorobě. Nový lék ukázal slibné výsledky

Odborníci rozlišují dvě formy této choroby. Primární Raynaudův syndrom se častěji vyskytuje u žen a jeho přesné příčiny nejsou známy. Předpokládá se ale, že zodpovědný bude stresový hormon adrenalin a svou roli může mít i genetická predispozice.

Sekundární forma je spojena s dalšími onemocněními, která způsobují poškození cév. Vyvolat a zhoršit ji mohou také některé léky (např. proti migréně) a návykové látky jako nikotin či kokain. Rozlišovat mezi oběma formami je důležité, protože ta sekundární je závažnější a může vést k horším komplikacím, včetně poškození tkání.

Trikolorní jev

Typickým příznakem Raynaudova syndromu je tzv. trikolorní jev. Při něm kůže nejprve v důsledku zúžení tepen zbělá a zchladne. Následně kvůli nedostatku kyslíku zmodrá. Ve třetí fázi se průtok krve obnoví a dojde k zahřátí a zčervenání.

Záchvaty obvykle trvají 10 až 20 minut a jsou většinou vyvolány chladem, stresem či přílišnou námahou, informuje Nemocnice na Homolce. Všechny tyto fáze ale nejsou vždy nutné a první se vůbec nemusí objevit.

Pokud máte podezření, že trpíte Raynaudovým syndromem, nejprve se obraťte na svého praktického lékaře. Ten provede vyšetření a případně vás pošle k patřičnému odborníkovi.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česko zasáhl příběh malé Madlenky. Registry kostní dřeně hlásí stovky nových dárců

Pokračovat na celý článek