Úterý 06. květnaSvátek má Venku je 7 °C, Zataženo

Zvýší se odvody pro OSVČ? Je to nefér, zaměstnanci mají celou řadu výhod, zní od ekonomů

CNN Prima News Před 2 lety

Pětikoalice si stále pohrává s myšlenkou zatížit osoby samostatně výdělečně činné vyššími odvody. V praxi by to znamenalo, že by se živnostníkům a podnikatelům zvyšovaly měsíční zálohy na pojistném.

Ekonomové ale upozorňují, že by se jednalo o neférový krok. Zaměstnanci jsou totiž oproti OSVČ ve značné výhodě. Zvýšit pojistné nedoporučuje například poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Upozorňuje, že zaměstnanci mají oproti podnikatelům různé benefity, stanovenou maximální délku pracovní doby nebo nárok na placenou dovolenou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fiala i Rakušan chtějí z České pošty moderní instituci. Náklady na záchranu vyjdou na 8 miliard

„Živnostníci samozřejmě nesou náklady spojené s výkonem své práce a ručí vlastním majetkem. Také nemají něco jako výpovědní dobu, cestovní náhrady nebo různé příplatky,“ řekl Křeček pro CNN Prima NEWS.

Snahu vlády zvýšit odvody kritizuje i hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň. Osoby samostatně výdělečně činné mají oproti zaměstnancům nižší povinné minimum, za což dostanou nižší důchod. „A vláda se bojí, že nyní nevědí, jak nedůstojně málo to bude. Chce je proto přinutit, aby vyšším minimem dosáhli vyšších důchodů. Stát na tom vydělá, protože odvody přijdou teď. Ale za dvacet let bude muset vyplácet o to vyšší důchody,“ řekl už dříve Bartoň.

Letos platí osoby samostatně výdělečně činné minimální zálohy ve výši 2 994 korun na sociálním pojištění u hlavní činnosti a 1 178 korun u vedlejší. K tomu odvádějí zdravotní pojištění ve výši 2 722 korun. Částka se každoročně zvyšuje.

Vláda také chce svým krokem více znevýhodnit takzvaný švarcsystém. Jedná se o formu podnikání, kdy zaměstnanci vstupují k zaměstnavateli v pozici subdodavatele. „Tedy jako jiní samostatní podnikatelé. Státu se nedaří tento systém vymýtit proto, že je přirozený. Dvě strany se svobodně domluví na něčem, co je jejich věc, aniž by kdokoli komukoli držel revolver u spánku,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něj se podobné snahy objevují v dobách ekonomických krizí. Podobné jako dnes to bylo v roce 2012. „Bývá to v době, kdy mnozí lidé ani nemají jinou možnost než být ‚zaměstnáni‘ na živnostenský list, pokud tedy nechtějí žadonit na úřadu práce. Je třeba zdůraznit, že rozmach švarcsystému je jen jednou z forem přirozené reakce lidského ducha na regulace uvalené na něj státem,“ dodal Kovanda.

Pokračovat na celý článek