Začíná nejlepší doba pro výlety. Obzvlášť rodiče malých dětí ocení příjemné teploty a fakt, že se z každého výletu nevrátí s nachlazenými potomky. Jenže kde brát pořád inspiraci na výlety a jak spojit cestování i s něčím navíc?
Přinášíme tipy na krásné knížky, které se točí kolem výletů a cest a které nadchnou nejen děti, ale i dospělé. A bonus? V nejhorším se s nimi skvěle cestuje i jen s prstem po mapě.
Meandry Prahy
Kolektiv autorů, Meander
Už zase Prahy? Klid, tohle je jiný průvodce, který čtenáře vezme na neokoukaná místa a hlavně, ukazuje je očima skutečných Pražáků, kteří se klasickým turistickým chytákům vyhýbají velkým obloukem.
Přední čeští spisovatelé, výtvarníci, ale i designéři a další ukazují své oblíbené kouty v hlavním městě. Součástí jsou i ryze praktické tipy, kam zajít na kafe, na hřiště, kde se občerstvit nebo zajít na výstavu či okouknout novinky ze světa designu. Je to navíc i dobrý tip pro cizince, publikace je totiž česko-anglická.
Prahou. Výletník & výtvorník
Karolína Čaplová, Verzone
Příspěvek sdílený Nakladatelství Verzone (@nakladatelstvi.verzone)
Ještě jednou Praha. Kdo miluje úkoly a tvoření, pro toho je jako dělaná tahle publikace, která původně vznikla jako bakalářská práce na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Je to tvořivý průvodce, který ukáže dětem pražské čtvrti a donutí je všímat si věcí, které jinak i velcí míjejí většinou bez všimnutí.
Aha! Takhle voní Praha
Aneta Františka Holasová, Miroslav Klíma, Běžíliška
Příspěvek sdílený Nakladatelství Běžíliška (@nakladatelstvi.beziliska)
Sice to není klasický průvodce, ale na výletě (nejen) po Praze se určitě užije. Jak vidí děti hlavní město? A co cítí? To ukazují desítky básniček, ve kterých nejde ani tak o klasické pražské památky, jako spíš o místa a věci z denního života.
Hravý průvodce
Eva Petřinová, Eva Obůrková, Fragment
Začalo to Hravým průvodcem Prahou, ze kterého se stal bestseller. A postupně následovaly další průvodce, které mají společné krásné ilustrace a tipy na výlety teď už nejen v hlavním městě, ale i po celém Česku, hradech a zámcích a nově je k dostání i samostatný průvodce Brnem.
Děti i dospělí s touhle sérií můžou objevovat nejen konkrétní místa, ale i jejich historii, pověsti, zajímavosti a s rodiči se můžou utkat při plnění úkolů a kvízů.
To je Tábor
Tereza Horváthová, Joëlle Jolivet, Baobab

Proč jezdit do Prahy nebo Brna, když je tady Tábor! A navíc s touhle knížkou plnou krásných kreseb od francouzské ilustrátorky a grafičky Joëlle Jolivet, která v Táboře strávila kus jednoho léta a od té doby se tam ráda vrací. Právě pro rodiny s dětmi je Tábor skvělé místo na výlet, jak v téhle knížce, která představuje i bohatou historii města, ukazuje Tereza Horváthová.
To je…
Miroslav Šašek (a další autoři), Baobab
Když už jsme u toho, klasická série obrazových průvodců pro cesty do vzdálenějších míst, je od Miroslava Šaška, který čtenáře a cestovatele bere na cesty do evropských měst, jako je Řím, Paříž, Mnichov, ale i Edinburgh, Londýn, Benátky nebo třeba zámořské San Francisco, New York nebo klidně i Hongkong.
Kromě Šaškových už klasických průvodců vznikly v sérii To je i daší publikace, jako třeba průvodce Istanbulem od Terezy Říčanové.
Katalánsko
Tereza Janáková, Labyrint
Jestli se chystáte třeba do Barcelony s dětmi, musíte přibalit do batohu tuhle knížku. Původně ji Tereza Janáková připravila jako studentskou práci a loni ji vydal Labyrint.
Je rozdělená netradičně podle čtyř ročních období, v každém z nich ukazuje zajímavá místa nebo události, které stojí za pozornost. Od dějin, kultury přes přírodu až po gastronomii představuje v krátkých a čtivých textech tuhle část Španělska.
Kniha na výlety
Joachim Dvořák, Labyrint
Původně tyhle tipy na výlety po městech celé Evropy (plus New York) vznikly jako reportáže z cest Joachima Dvořáka s jeho dcerou Miou pro časopis Raketa. V knížce je hezky pohromadě dvaadvacet výletů nejen s praktickými radami na cestu, ale i se zajímavostmi ze zeměpisu, historie, architektury nebo gastronomie.
Mimochodem tahle knížka se hodí nejen jako tip na výlety, ale je tak hezká, že si v ní můžete s dětmi i jen tak číst.
Atlas světa – Evropa
Nikola Logosová, Lux
Tohle je jedna z těch knížek, o které se dospělí budou přetahovat s dětmi. Krásná grafika, výrazné ilustrace i vtipné texty se základními informacemi o evropských zemích (včetně třeba místních plemen psů) zaujmou všechny věkové kategorie a skvěle se hodí třeba při přípravě cest po starém kontinentu.
Malovaná města
Magdalena Konečná, Jana Sedláčková, Albatros

Z podobného ranku jako předchozí titul je i tahle cesta kolem světa, která je plná pestrých ilustrací. Malé i větší čtenáře vtáhnou do dění od Kjóta po Londýn a kromě klasických informací nechybějí ani zajímavosti, které se samozřejmě nejlíp pamatují. Tak třeba, kde vznikla první žvýkačka?
Mapy: Atlas světa, jaký svět ještě neviděl
Alexandra a Daniel Mizielińští, Host

Starší publikace z našeho výběru, ale zatím stále nepřekonaná. Informacemi nadupadný atlas, který názorně ukazuje, jak pestrý a zajímavý je svět. Na cesty si ho člověk nejspíš nevezme, ale pro chvíle, kdy chce cestovat prstem po mapě, je skvělý. Pro tvořivé duše je k němu i Mapovník, blok úkolů pro malé objevitele.
Kdo by neměl dost, od stejných autorů vyšla v češtině nedávno další cestopisná publikace, ve které se zeměpis spojuje s jídlem, kuchařkou a průvodcem, Můžu ochutnat?
S přispěním Veroniky Benešové Hudečkové, Julie Dominiky Zemanové, Marcely Zachovalové a Lucie Hášové.