Warren Buffett, ikona Wall Street, je známý nejen svou investiční intuicí, ale i občasnými chybami, které jsou součástí jeho dlouhé a úspěšné kariéry. I přes svou pověst génia dokázal udělat i několik ne zcela povedených investičních rozhodnutí. Přinášíme přehled pěti jeho nejlepších a nejhorších investic za více než šedesát let v čele společnosti Berkshire Hathaway.
Začněme pozitivně. Jaké byly nejúspěšnější investice legendárního investora, který se rozhodl odejít do důchodu?
To dobré
National Indemnity a National Fire & Marine byly jedny z prvních pojišťovacích firem, do kterých Buffett investoval. Koupil je už v roce 1967. Právě pojišťovací byznys se ukázal jako klíčový pro budování Berkshire Hathaway.
Díky takzvanému pojišťovacímu „floatu“, tedy penězům z pojistného, které může firma investovat mezi přijetím platby a vyplacením škody, získala Berkshire kapitál pro mnoho dalších investic. Dnes do jejího pojišťovacího impéria patří například Geico nebo General Reinsurance. Na konci prvního čtvrtletí činil celkový objem floatu 173 miliard dolarů.
Coca-Cola patří mezi Buffettovy nejznámější a nejúspěšnější investice. Do nápojového giganta investoval poprvé v roce 1988 a dnes v něm má podíl 9,3 procenta. Je známý tím, že ji miluje a denně vypije několik plechovek. Během sobotní výroční schůze akcionářů Berkshire Hathaway seděl před publikem se dvěma plechovkami Coca-Coly po ruce a s úsměvem poznamenal: „Ve svých 94 letech si můžu pít, co chci.“
BYD je dnes největším výrobcem elektromobilů na světě, ale v době, kdy do něj Buffett v roce 2008 investoval, šlo o poměrně nenápadnou čínskou firmu. Buffett tehdy připsal zásluhy za tuto investici svému partnerovi Charliemu Mungerovi. „Jednoho dne mi Charlie zavolal a řekl: ‚Musíme koupit BYD, ten chlap, co to vede, je lepší než Thomas Edison,‘“ řekl v rozhovoru pro CNBC v roce 2018.
Berkshire v roce 2008 získala desetiprocentní podíl za 232 milionů dolarů, kdy se akcie BYD obchodovaly zhruba za osm hongkongských dolarů. Do konce roku 2021 jejich hodnota narostla na 7,7 miliardy dolarů.
Řetězec cukráren See’s Candies koupil Buffett v roce 1972 za 25 milionů dolarů. Do roku 2011 vydělala Berkshire na této společnosti 1,65 miliardy USD. Investor označuje tuto akvizici za zlomový moment ve své kariéře, protože mu ukázala, že má smysl kupovat skvělé firmy, pokud si dokážou dlouhodobě udržet konkurenční výhodu.
Apple je příkladem investice, kterou by od Buffetta mnoho let nikdo nečekal. Tvrdil, že technologickým firmám nerozumí natolik, aby dokázal přesně určit jejich vnitřní hodnotu a rozpoznat ty, které obstojí v dlouhodobém horizontu. Přesto v roce 2016 začal akcie Applu nakupovat, údajně na doporučení a pod vlivem svého investičního týmu.
Ke konci roku 2023 se původní investice Berkshire ve výši zhruba 35 miliard dolarů vyšplhala na 173 miliard. Buffett během víkendového setkání s akcionáři veřejně vyzdvihl práci generálního ředitele Tima Cooka a s nadsázkou poznamenal: „Tim Cook vydělal pro Berkshire víc než já sám.“
I mistr tesař se ale někdy utne. Na které z investic naopak Věštec z Omahy není tolik pyšný?
To špatné
Berkshire Hathaway je paradoxně podle samotného Buffetta pravděpodobně jeho nejhorší investicí. Textilní společnost, kterou převzal v roce 1965, prodělávala po mnoho let, než ji nakonec v roce 1985 definitivně zavřel.
Buffett později uvedl, že břemeno v podobě textilních aktiv zůstalo na Berkshire přivázané i poté, co firma vstoupila do pojišťovnictví. Odhadl, že kdyby začal rovnou s pojišťovací společností, byla by dnes Berkshire dvakrát hodnotnější.
Dexter Shoe byla podle Buffetta jednou z jeho největších chyb. V roce 1993 tuto obuvnickou firmu koupil za 433 milionů dolarů, a co víc, zaplatil za ni akciemi Berkshire. Tím podle vlastních slov v podstatě daroval 1,6 procenta konglomerátu za podnik, který se ukázal jako bezcenný.
Tesco bylo jednou z investic, na které Buffett také nerad vzpomíná. Podle CNBC vlastnila Berkshire Hathaway v roce 2012 celkem 415 milionů akcií této britské maloobchodní společnosti. V roce 2014 ale akcie Tesco spadly na čtrnáctileté minimum poté, co firma nadhodnotila své zisky.
Ve svém výročním dopise akcionářům za rok 2014 Buffett uvedl, že tato chyba připravila Berkshire o 444 milionů dolarů po zdanění. „Pozorný investor, musím s rozpaky přiznat, by akcie Tesco prodal mnohem dříve. V této investici jsem udělal velkou chybu tím, že jsem zbytečně otálel,“ napsal.
Předčasný prodej bank. Krátce před vypuknutím pandemie covidu začal Buffett ztrácet důvěru ve většinu svých bankovních investic. Opakované skandály kolem Wells Fargo mu daly důvod začít prodávat svých 500 milionů akcií, často za cenu kolem 30 dolarů za kus. Zbavil se ale i podílu v JP Morgan za cenu nižší než 100 dolarů za akcii. Od té doby obě tyto akcie více než zdvojnásobily svou hodnotu.
Zmeškané příležitosti rovněž bolí. Buffett uvedl, že některé z jeho nejhorších chyb za ta léta nebyly investice, které udělal, ale ty, které neuskutečnil. Berkshire mohla snadno vydělat miliardy, kdyby se Buffett včas odhodlal investovat do společností jako Amazon, Google nebo Microsoft.
Ale nešlo jen o technologické firmy. Akcionářům přiznal, že si trhal vlasy, když nakonec nedotáhl plán na koupi 100 milionů akcií Walmartu – neboli podílu, který by měl dnes hodnotu téměř deset miliard dolarů.
Zajímavý postřeh k hodnocení kariéry Warrena Buffetta nabízí Daniel Gladiš z Vltava Fund, který se několikrát osobně zúčastnil výročních zasedání Berkshire. Podle něj Buffett nebyl typickým investorem, ale generálním ředitelem rozsáhlé korporace. To s sebou neslo specifické limity a priority při nakládání s kapitálem, zejména s ohledem na to, že jádrem konglomerátu byly pojišťovny.
I když by akcie Berkshire dnes ztratily devadesát procent své hodnoty, pořád by za jeho vedení překonávaly index S&P 500. Takové srovnání však není podle něj správné. „Mnohem výstižnější je porovnat růst ziskovosti Berkshire s růstem ziskovosti firem zahrnutých v indexu. Právě v tomto ohledu nejlépe vyniká, jak výjimečně rychle rostoucí a hodnotný podnik Buffett z ničeho vybudoval,“ uzavírá Gladiš.
The post Apple byl úspěch, Tesco zase propadák. Pět výher a pět chyb Warrena Buffetta appeared first on Forbes.