Arina Yatsiuková společně s mladší sestrou Valerií a rodiči žila ve vesnici Severynivka v Kyjevské oblasti. Pro odjezd se rodina rozhodla týden po zahájení ruské invaze. Ruští vojáci po palbě vytáhli Arinu a její devítiletou sestru z auta, posadili je do dvou různých vozidel a odjeli, informuje CNN.
Zatímco Valerii vysadili v nedaleké vesnici, kde ji místní lidé našli stát u kraje silnice, Arinu od té chvíle nikdo neviděl. Rodiče mladých dívek na místě přepadení zemřeli.
ČTĚTE TAKÉ: Bití, znásilňování i zpěv ruské hymny. Okupanti odvezli k „převýchově“ už statisíce dětí
Rodina po ztracené dívce dodnes pátrá. „Měla velké sny, ale ‚ruští osvoboditelé‘ za ni rozhodli jinak. Až ji najdeme, budeme pokračovat v jejích plánech,“ řekla její teta Oksana Yatsiuková. O Arině mluví jako o dívce, která umí dobře kreslit a miluje cestování.
Od podzimu se neobjevily nové informace
Oksana se domnívá, že je dívka, které je nyní už 16 let, stále naživu a „držena v zajetí“ v Rusku. „Poslala jsem oficiální dopisy do všech zdravotnických zařízení, na ministerstvo zdravotnictví v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. Oficiální odpovědí bylo, že není nikde registrovaná,“ uvedla Yatsiuková s tím, že Arina u sebe neměla žádné doklady, což je možná důvod, proč nebyla nikde oficiálně registrovaná.
Jakékoliv zprávy o pohřešované se její blízcí snaží vypátrat také na sociálních sítích. Oslovují skupiny vysídlených lidí a spolupracují s dobrovolníky v Rusku či Bělorusku. Yatsiuková uvedla, že Arinina DNA je také pravidelně porovnávána s národními registry. „Není na seznamu mrtvých,“ doplnila.
Ruský dobrovolník, který pomáhá s pátráním a chtěl zůstat v anonymitě, se domnívá, že Arina mohla být převezena do zdravotnického zařízení v Rusku a od té doby v zemi zůstává. Podle informací webu Ukranews byla totiž při střelbě raněna do nohy. Ruský dobrovolník v rozhovoru pro CNN zdůraznil, že od podzimu se v případu neobjevily žádné nové stopy.
Ukrajina dlouhodobě obviňuje ruské úřady z nucených deportací dětí z Ruskem okupovaných ukrajinských území. Moskva tvrdí, že obvinění o unášení dětí z Ukrajiny nejsou pravdivá. Na území Ruska však byly skutečně odvezeny stovky sirotků, napsala již dříve na svém ruskojazyčném webu stanice BBC, podle níž mnohé z těchto dětí dostaly ruské občanství a byly umístěny do ruských rodin.
„Máme asi 13 tisíc případů, které jsou potvrzené, kdy byly ukrajinské děti deportovány do různých částí Ruské federace,“ řekla ukrajinská poslankyně Ivanna Klympušová-Cincadzeová. „Nicméně máme rovněž informace o mnoha dalších, může jít o desítky tisíc. O nich ale nemáme oficiální záznam,“ dodala s tím, že jde o součást „genocidy, kterou Ruská federace páchá vůči ukrajinskému lidu“.
Podle Klympušové-Cincadzeové se asi stovce těchto dětí podařilo s pomocí lidskoprávních organizací vrátit zpátky k rodinám. „Některé z dětí prošly s rodiči filtračními tábory, kde byly od svých rodičů odděleny. Některé byly odvezeny na týden na takzvané letní tábory, ale domů se už nikdy nevrátily,“ popsala poslankyně způsoby, jakými děti mizí.