Jeden z nástrojů dali policistům samotní protestující, kteří dlouhodobě bojují snížení maximální rychlosti v Praze na třicet kilometrů za hodinu, když se při poslední demonstraci ve čtvrtek neřídili jejich pokyny a nešli jedním pruhem, jak měli domluvené, a tím aktivisté ze sdružení Poslední generace zastavili provoz na pražské magistrále.
Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) v pořadu 360° uvedl, že policie hodlá proti demonstrantům nasadit tvrdší přístup. „Vykládám si to tak, že nyní bude využito všech možností, které zákon dává,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že celá záležitost ovšem nespadá do gesce dopravy, ale bezpečnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Auta se budou o pražskou magistrálu dělit s cyklisty a pěšími. Podívejte se na její budoucnost
Magistrát demonstrace nepovoluje
Nicméně podle opozičního zastupitele Patrika Nachera (ANO) by měla městská rada zkoumat i právní možnosti, které by v „boji“ proti demonstrantům pomohly. „Za mě tam ty možnosti jsou. V momentě, kdy protestujete proti něčemu jako dopravě, tak je logické, že jdete a blokujete ji, a tudíž úředníci mají svázané ruce, a tím pádem se bojí zakročit, aby to nebylo protiústavní,“ nechal se slyšet Nacher. „Dovedl bych si tedy představit aktivnější přístup vedení města,“ vybídl k řešení situace s právníky.
„Je nutné si ale uvědomit, že ty demonstrace se nijak nepovolují na magistrátu. To se jen ohlašuje. Magistrát je nemůže zakázat a naposledy, když to zkusil zakázat, tak prohrál snad u všech soudů, u kterých prohrát jde,“ opáčil Hřib.
K další akci by podle organizátorů mělo dojít 28. června, protestní akce by následně mohly na čas utichnout. Pořadatelé protestů také vyzvali primátora Prahy Bohuslava Svobodu a právě náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba k jednání.