Středa 14. květnaSvátek má Venku je 5 °C, Jasno

Čaputová hrozí Ficovi vetem kvůli záměru zrušit elitní útvar prokuratury

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Reuters

Návrhy, které počítají například se zrušením elitního útvaru slovenské prokuratury a se snížením trestů kromě jiného za korupci, schválila vláda bez širší odborné diskuse ve středu a parlament je už zařadil do programu své stávající schůze. Vládní strany mají ve sněmovně dostatek poslanců, aby případné veto hlavy státu prolomily.

Úřad speciální prokuratury vznikl v roce 2004 v souvislosti s bojem proti organizované kriminalitě a korupci. Fico ho začal kritizovat jako opoziční politik a poté, co policie pod dohledem úřadu začala vyšetřovat různé kauzy z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Obvinila v nich celkově několika desítek lidí včetně bývalých vysokých úředníků, policistů, soudců či podnikatelů.

"Takto závažné změny přijímané ve zkráceném legislativním řízení považuji za postup v rozporu s principy právního státu. Toto je tak závažný návrh změn zákonů, že si neumím představit, že bych nevyužila práva veta," řekla Čaputová. Za realistickou označila také možnost podat v celé záležitosti podnět k ústavnímu soudu.

Podle Čaputové nejsou důvody k tomu, aby parlament projednal změny trestních kodexů a souvisejících zákonů ve zrychleném režimu. Vláda například navrhla, aby úřad zanikl už v polovině ledna příštího roku.

V posledních dnech také Evropská komise i velvyslanectví Spojených států v Bratislavě vyzvaly Slovensko, aby nepokračovalo ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení. Rada slovenských prokurátorů zase uvedla, že zrušení úřadu by vedlo k oslabení boje proti organizované kriminalitě a korupci. Tisíce lidí přišly ve čtvrtek v Bratislavě na demonstraci, kterou kvůli připravovaný změnám v trestním právu svolala opozice.

Jedna z vládou navrhovaných změn rovněž předpokládá, že elitním policistům, kteří citlivé kauzy vyšetřovali a které nový ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu, bude zrušen status chráněného oznamovatele. Platnost čtyř ze sedmi těchto personálních rozhodnutí ministra pozastavili soudci z důvodu, že Šutaj Eštok předem nezískal potřebný souhlas úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Status chráněného oznamovatele policistům v minulosti přiznala prokuratura.

Pokračovat na celý článek