Ještě před dvěma a půl lety prezident Svazu obchodu Tomáš Prouza tvrdil, že rozmrazené máslo na pultech v Česku nenajdeme. „Máslo, které je k dispozici, je to nejkvalitnější, jaké se dá koupit, jaké se dá dostat do Čech,“ řekl tehdy pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Zemědělci chystají další protestní akci. Příští středu se traktory rozjedou po celé ČR
Teď už ovšem přítomnost rozmrazeného másla přiznává: „Zmrazování se děje standardně u všech výrobců. I ti čeští, když mají v daném týdnu nadprodukci, kterou nejsou schopni prodat, logicky máslo zmrazí, nebudou ho vyhazovat.“
Českomoravský svaz mlékárenský ale upozorňuje, že pokud český výrobce zmrazí a rozmrazí máslo, musí ho pak prodávat jako takzvané stolní máslo. „Zpracovává se nejčastěji v gastronomii,“ upřesnil předseda představenstva svazu Jiří Kopáček. Másla ze zahraničí se to však podle něj netýká.
„Podle evropské legislativy se máslo do dvou let stáří označuje jako mlékárenské máslo. Z toho dovozového másla je rozhodně velké množství právě ze skladů, tedy zamrazeného másla,“ podotkl. Nejčastěji se prý jedná o produkty z Belgie nebo Polska.
Zmrazené máslo nemá zákazník šanci rozpoznat, podle odborníků ale nemusí být tak kvalitní. „Z nutričního hlediska tolik neztratí, ze senzorického hlediska ale ano a možná přichází i o nějaké vitaminy,“ vysvětlila Jana Hajšlová, vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické. „Proces oxidace tomu ze začátku brání, ale pak se máslo může chuťově trochu zhoršit,“ dodala pro CNN Prima NEWS.
Cena za kostku másla začala ke konci loňského roku opět stoupat. V lednu se prodávala v průměru za 44 korun, ovšem v únoru klesla o tři koruny. „Kdyby tady nefungovala zahraniční konkurence, tak je máslo výrazně dražší než dnes,“ sdělil Prouza.
Naštěstí se jak podle výrobců, tak i obchodníků nevrací rok 2017, kdy kostka másla stála v průměru 60 korun. Tehdy viníka extrémního zdražení hledal i premiér Sobotka. Zpětně se ukázalo, že máslo na hlavě měli především potravináři.