Mlsna v pořadu upřesňoval roli antimonopolního úřadu. „Nejsme cenový regulátor, zaplaťpánbůh nejsme před rokem 1989. Cenovou hladinu nekontrolujeme, ani to nepatří do tržní ekonomiky. Co kontrolujeme a můžeme stíhat, jsou kartely. To znamená uzavírání tvrdých dohod o stanovování cen, o rozdělování trhu či jiné dohody. Diskuze, která běží v České republice není ničím v Evropě výjimečná. Co se řeší u nás v mediálním světě u nás, je obdobné jako v dalších členských státech Evropské unie,“ popsal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Potravináře namíchly výroky vlády. Ke zdražení máme důvod, zlobí se na Fialu a spol.
Kritika, která směrem k úřadu zaznívá i z politických a vládních kruhů. Je podle něj běžná. „Vnímám ji jako standardní politický kolorit. V okamžiku, kdy si ministr zemědělství Výborný (KDU-ČSL) svolá zástupce maloobchodních řetězců, a oni mu oznámí, že možná budou zdražovat, je třeba říci, kdo by tak za to mohl nést vinu. A hodil se zrovna Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ shrnul Mlsna.
Zároveň doplnil, že úřad vládě poskytne návrhy legislativní povahy k posílení vlastních kontrolních pravomocí. „S prací úřadu jsem spokojený. Kartely se nevyšetřují v televizním přenosu. Co se týče výsledků, možná ještě v roce 2024 se něčeho dočkáme,“ naznačil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Cena piva vystřelí do výšin, varuje ekonom. Snížení DPH u potravin je podružné, říká Večeřová