Středa 16. červenceSvátek má Venku je 18 °C, Zataženo Déšť

Češi hazardují s „jedem“, třetina pije alkohol hned několikrát týdně. Jak si tiše ničí zdraví?

CNN Prima News Před 7 hodinami

Spotřeba alkoholu v České republice je enormní – statistiky hovoří o 160 litrech na osobu ročně. Nepřekvapivě takřka polovinu spotřebovaného etanolu Češi zkonzumují prostřednictvím piva (47 procent), následují lihoviny (29 procent) a víno (26 procent).

ČTĚTE TAKÉ: Přísnější regulace alkoholu? Dvě třetiny Čechů jsou pro, noční prodej a cena je ale rozděluje

Z nejnovějšího průzkumu Ministra zdraví, kterého se v polovině dubna zúčastnilo tisíc dospělých, vyplynulo, že alespoň párkrát za týden si alkohol neodpustí třetina Čechů. „Několikrát týdně či dokonce každý den pijí častěji muži – 39 procent – oproti ženám (18 procent),“ uvedli autoři.

Abstinenti řeší sebekontrolu i závislost

Další dotazování odhalilo, že většina lidí týdně vypije do sedmi skleniček alkoholu (56 procent). Osm a více sklenek si dopřeje 14 procent respondentů. Ke konzumaci 21 a více skleniček se přiznalo jen procento lidí.

K takřka denní konzumaci alkoholu se pak přihlásilo sedm procent respondentů, naopak mezi abstinenty se řadí jedenáct procent Čechů. „Mezi jejich nejsilnější asociace patří rizikové chování, ztráta sebekontroly a závislost na alkoholu,“ pokračovali autoři. Za ty, kteří pijí vzácně, se označilo 19 procent lidí.

Na straně druhé si ti, kteří alkohol pijí, jeho konzumaci nejčastěji spojují s pozitivními asociacemi: tradicí a oslavami (66 procent), zábavou či uvolněním stresu a relaxem (shodně 53 procent).

Negativa alkoholu Češi tolik neřeší

V případě, kdy mají lidé zmínit, co vše si s alkoholem spojují, zaznívají i negativní asociace – avšak méně. Více než třetina Čechů (39 procent) si je vědoma toho, že je pití alkoholických nápojů spojeno se zdravotními riziky, rizikovým chováním a ztrátou sebekontroly či závislostí (shodně 36 procent). Dále si uvědomují negativní společenské dopady, mezi něž řadí násilí či nehody (34 procent).

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Opilého řidiče v Praze vytočil dotaz na alkohol. Najel do strážníka, ten skončil v nemocnici

Po těchto asociacích si však s alkoholem spojují také úlevu nebo únik (28 procent) a pětina z nich (21 procent) v popíjení alkoholických nápojů vidí cestu k posílení vztahů s blízkými.

Na dotaz, čím je alkohol rizikový, respondenti nejčastěji zmiňovali komplikace v těhotenství (84 procent), vývojové poruchy u dětí v důsledku pití v těhotenství (82 procent), samotnou závislost a poškození jater (shodně 81 procent). Další rizika, která se s konzumací alkoholu pojí, však vnímá jako problémové jen polovina lidí.

Dopad na zdraví lidé podceňují

Ročně v důsledku konzumace alkoholu zemře šest až sedm tisíc Čechů, další desítky tisíc pacientů jsou pak hospitalizovány. Přímo s pitím je pak spojeno více než 30 diagnóz a u zhruba 200 dalších onemocnění je alkohol jednou z příčin.

„Žádné bezpečné množství alkoholu neexistuje. Podle vědeckých studií má i mírná konzumace negativní dopady na lidské zdraví. Příkladem zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, onemocnění jater nebo duševních poruch,“ líčí odborníci z Ministra zdraví.

To, že se s alkoholem pojí riziko kardiovaskulárních onemocnění, si uvědomuje jen 54 procent Čechů. Obdobně „známé“ je riziko rakoviny (52 procent), stejně tak negativní dopady na duševní zdraví (52 procent) či možné poruchy paměti a učení (51 procent). Že by pití alkoholických nápojů mohlo mít vliv na imunitu, si uvědomuje jen 34 procent respondentů.

Na vztah mezi alkoholem a rakovinou pak lékaři a vědci upozorňují dlouhodobě.

„Existuje přímá souvislost mezi alkoholem a vznikem několika typů rakoviny – například prsu, jater, jícnu nebo tlustého střeva. Tyto účinky se projevují i při nízké nebo střední konzumaci. Potvrzuje to Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která alkohol zařadila mezi prokázané karcinogeny,“ uvádějí experti think tanku.

Na tento fakt upozornil na tiskové konferenci také zakladatel Ministra zdraví a lékař Tomáš Šebek. „Je potřeba říct, že alkohol je jed, který má mimo jiné karcinogenní účinky,“ připomněl vedle prezentace výsledků průzkumu.

Nehody a násilí? Problém, vědí Češi

V případě společenských rizik spojených s pitím alkoholu jsou Češi znalejší. Za významný problém označili dopravní nehody (87 procent), negativní vliv na děti a rodinu (81 procent) či domácí násilí (80 procent).

Mezi další významná společenská rizika se podle respondentů řadí užívání alkoholu nezletilými (74 procent), zvýšená kriminalita (69 procent), zvýšené náklady na zdravotní a sociální služby (53 procent) či snížení produktivity v práci, například z důvodu kocoviny (41 procent).

Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že takřka dvě třetiny Čechů by byly pro přísnější regulaci alkoholu. Že je omezení přímo nedostatečné, uvedlo 28 procent dotázaných; že v Česku máme „dobrou regulaci, která by mohla být přísnější“, sdělilo 35 procent lidí.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Alkoholová vlna v Pardubicích. Děti zapíjely prázdniny, „vražedný koktejl“ ohrožuje i dospělé

Pokračovat na celý článek