V malé vesnici jen kousek za Kladnem sedí na terase u rodinného domu muž jménem Bedřich Zich. V Česku sice není příliš známý, jde však o jednoho z nejaktivnějších architektů na Seychelách, exotickém souostroví v Indickém oceánu.
Před pár dny s ním na terase u svažité zahrady seděl i jeho parťák, architekt Vincent Ahtime, který v Zichově cestě na daleké ostrovy hraje zásadní roli.
„Pomáhal jsem s projektem rekonstrukce domu pro jednoho českého klienta na Seychelách. A tehdy jsem dostal kontakt na Vincenta, protože jsme potřebovali pomoct od tamního architekta s oslovením úřadů,“ popisuje dobu před asi osmi lety Bedřich Zich.
Právě Ahtime byl už v té době mezi Čechy, kteří mají na Seychelách nemovitosti, známým jménem. Absolvent architektury na ČVUT v Praze tam žije už od počátku devadesátých let. Vincent Ahtime, který navzdory tomu stále mluví naprosto fantastickou češtinou, tak funguje jako česká spojka na oblíbených ostrovech.
Zichovo setkání s Ahtimem, který má na Seychelách renomovanou architektonickou kancelář, nakonec neskončilo pomocí s tamními úřady. Dali se spolu do řeči a postupně začali spolupracovat.
„Nejprve jsem tam odletěl na pár týdnů a naučil jeho tým vytvářet digitální 3D modelování, protože do té doby zadávali 3D modelování někam do Indie,“ vypráví Zich. Lidsky i profesně si sedli a brzy se zrodilo nejen přátelství, ale i úzká profesní spolupráce.
Zich dnes na exotickém souostroví staví rodinné domy a vily, ale má i vládní zakázky a aktuálně s Vincentem Ahtimem pracují na luxusním hotelovém resortu.
„Pro jednoho českého klienta budeme připravovat nové sídlo, ale nejsme výhradně zaměření na Česko,“ říká Zich. Aktuálně ho s Ahtimem zaměstnává návrh rodinného domu, který vznikne přímo u moře, pro tamního mořského vědce a jeho ženu právničku.

Ateliér Ahtime Architects ale nyní hodně zaměstnává dlouhodobější projekt. Podílejí se na přípravě luxusního resortu na soukromém ostrově Fregate, který si nechává postavit investor z Evropy.
Místo původního hotelu, který už je kompletně zbouraný, na ostrově Fregate vzniká sedmihvězdičkový resort s privátními vilami, dvacetimetrovými bazény u každé vily a kompletním zázemím pro nejnáročnější klientelu.
Celkové náklady investor nezveřejňuje, jisté ale je, že ceny ubytování se budou pohybovat vysoko nad deseti tisíci eury (přes 240 tisíc korun) za noc.
Zich s Ahtimem v projektu neřeší samotné vily, ale veškeré zázemí, několik budov, kam patří například ubytování pro manažery a zaměstnance, kde se počítá s kapacitou bezmála dvou set míst. „Bude to na velmi vysoké úrovni a komfortu. Na první pohled si lidé často myslí, že právě tohle je hotel,“ směje se Bedřich Zich.
Na kontě má na Seychelách ale i veřejné zakázky. Vedle prestižní rekonstrukce Národní knihovny se Ahtimovi se Zichem podařilo získat i zřejmě největší zakázku seychelské vlády.

Jedná se o stavbu administrativní pětipatrové budovy pro seychelskou daňovou správu SRC. V Česku vyrobil 3D model, který jel osobně prezentovat tamní vládě i prezidentovi. „Musel se mnou jet i brácha, aby mi s křehkým modelem pomohl na dlouhé cestě,“ vzpomíná na mimořádný zážitek Zich.
Mezi soukromými klienty představují Češi jen malou část, mezi zákazníky převládají místní lidé, ale i investoři z nejrůznějších míst celého světa.
„Jsou to lidé z Evropy, ale i z Ameriky a Asie. Nedávno jsme řešili větší developerský záměr jednoho Brita s čínským obchodním partnerem. Často si ale i různí architekti ze zahraničí najímají Vincenta jako lokálního architekta, když potřebují pomoct s tamním stavebním úřadem, jako jsem to měl před lety já,“ vysvětluje Zich.
Právě jednání se seychelskými úřady a konkrétně stavebním úřadem je podle něj něco, v čem by se mohlo Česko inspirovat. Je totiž mnohem jednodušší a podstatně rychlejší. Digitalizace stavebního řízení byla na Seychelských ostrovech už dávno předtím, než tam Zich začal v roce 2018 pracovat.
„Když pošlete projekt na stavební úřad, tak to vnitřní kolečko si mezi sebou udělají jednotlivé orgány samy. Nemusíte nic obíhat a shánět jednotlivá vyjádření. Stavební povolení můžete mít třeba za měsíc od podání,“ říká architekt, který má dnes na Seychelách kolem 85 procent svých projektů. Působí ale i v Česku. V Kladně má vlastní ateliér se svým bývalým spolužákem Ondřejem Maškem.

Samotné projektování je podle Zicha na ostrovech snazší, protože se nemusí například řešit obalování konstrukcí tepelnou izolací. „Díky tomu můžete docílit subtilnějších proporcí konstrukce, ale samozřejmě naopak se tam musí vždy vzhledem k podnebí řešit klimatizace a větrání,“ dodává Zich.
Oproti Česku je pak z architektonického pohledu významný ještě jeden faktor. Ostrovy jsou velmi hornaté a rovné pozemky tam takřka neexistují. Kvůli velké členitosti je pro architekty důležité před každým návrhem provést 3D skenování dané oblasti. Většina pozemků pro stavbu domů má sklon i čtyřicet stupňů.
„Proto se tam hodně staví na sloupech, ty mohou mít klidně i šest nebo osm metrů délky. Často tak už samotný tvar pozemku definuje tvar domu, to je pro mě hodně zajímavé,“ popisuje architekt, který se snaží na Seychelách hodně propojovat i tamní divokou přírodu s architekturou.
Domy tak mohou být napasované mezi skály, kolem prorůstají stromy a před okny padá vodopád. „Navrhuje se tady opravdu hezky a zajímavě,“ podotýká Bedřich Zich, který sice většinu času pracuje z vesnice nedaleko Kladna, na Seychely ale létá i několikrát do roka na pár týdnů.
„Práce na dálku nám funguje výborně. Perfektně si rozumíme, máme podobný styl a každý den jsme spolu ve spojení skrze online hovory,“ říká bezchybnou češtinou Vincent Ahtime, který během rozhovoru dokazuje, že má i výborný smysl pro český (a leckdy drsný) humor.
„Ještě abychom si nerozuměli. Oba jsme vystudovali stejnou školu. Jenom každý v jiném století,“ směje se Ahtime.

The post Česká stopa na Seychelách. Architekt tam navrhuje luxusní resorty i rodinné vily appeared first on Forbes.