Čínská technologická společnost Baidu ve druhé polovině letošního roku plánuje spustit pátou verzi svého velkého jazykového modelu s prvky umělé inteligence, napsaly agentura Reuters a server stanice CNBC s odvoláním na informovaný zdroj.
Model s názvem Ernie 5 bude disponovat takzvanými multimodálními schopnostmi, což znamená, že kromě textu dokáže pracovat i s informacemi z obrázků, videí nebo zvuků, případně je mezi sebou převádět.
Ernie již teď podporuje integraci AI do řady svých spotřebitelských i podnikových produktů, včetně cloudových úložišť a tvorby obsahu, uvedla CNBC.
Baidu se po zpřístupnění modelů ChatGPT od OpenAI široké veřejnosti v roce 2022 zařadil mezi první čínské hráče v odvětví AI, přesto se mu nedaří dosáhnout širokého přijetí svého modelu Ernie, poznamenala agentura Reuters. Baidu přitom tvrdí, že dosud nejnovější verze Ernie 4 vydaná v srpnu 2023 se svými schopnostmi vyrovná modelu GPT-4.
Podle generálního ředitele společnosti Robina Li lze náklady procesů na vyvolání jazykového modelu k vygenerování výstupu (takzvané náklady inference) snížit o více než devadesát procent za dvanáct měsíců, řekl tento týden na technologickém summitu v Dubaji.
„Pokud dokážete snížit náklady o určité procento, pak to znamená, že se o takové procento zvýší vaše produktivita. Myslím, že to je v zásadě podstata inovací,“ dodal.
V lednu Baidu podle CNBC oznámil, že jeho platforma Wenku pro vytváření prezentací a dalších dokumentů měla na konci roku 2024 čtyřicet milionů platících uživatelů. To je o šedesát procent více než na konci roku 2023. Právě od ledna firma uživatelům platformy zpřístupňuje nové funkce jako automatické vytvoření prezentace z finančních dokumentů společnosti prostřednictvím AI.
Velký ohlas nedávno vyvolalo spuštění jazykového modelu s prvky AI od čínského startupu DeepSeek. Zdarma přístupný chatbot R1 byl podle médií vyvinut za mnohem nižších nákladů než konkurenční americké systémy a jeho provoz je výrazně méně energeticky náročný.
To vyvolává pochybnosti ohledně budoucnosti dominantního postavení Spojených států v oblasti AI a také ohledně rozsáhlých investic, které americké podniky v souvislosti s AI plánují, napsal tehdy server CNBC.
Americká média spuštění modelu přirovnávala k vypuštění družice Sputnik někdejším Sovětským svazem, které znamenalo šok pro Západ. Investoři v prvotní reakci začali prodávat technologické akcie v čele s výrobcem polovodičů pro umělou inteligenci Nvidia. Ten následně část ztrát zase smazal.
The post Čínský Baidu chystá pátou verzi AI modelu Ernie. Poradí si s obrázky, videi i zvuky appeared first on Forbes.