Do průzkumu se zapojilo 20 tisíc lidí v 50 městech. Z nich Time Out vybral 19 nejlepších. Do první desítky se dostali pouze zástupci Evropy a Asie, Evropu kromě Berlína a Prahy zastupuje ještě Kodaň na čtvrtém místě, Stockholm na pátém a Amsterodam na desátém.
„V našem průzkumu úctyhodných 96 procent obyvatel Prahy uvedlo, že v jejich městě se dá veřejnou dopravou snadno jezdit. A není to jen pohodlné, ale také velice působivé,“ napsal Time Out na svém webu. Upozornil na to, jak skvělý výhled na historické památky je z některých linek tramvaje a také na estetické kvality pražského metra.
ČTĚTE TAKÉ: Z Prahy do Brna za hodinu. Podívejte se, kde začnou vznikat první tratě pro rychlovlaky
Evropská města se mohou pyšnit několika skvělými systémy hromadné dopravy. Z 19 hlavních měst na světě se šest nachází v Evropě a další dvě jsou v Spojeném království. Některá z těchto metropolí si získala pozornost nejen díky svým inovativním a udržitelným způsobům transportu, ale také kvůli jednotnému platebnímu systému.
V Kodani, hlavním města Dánska, například místní systém hromadné dopravy zahrnuje nejen autobusy a vlaky, ale také pravidelné vodní taxi, které cestující převážejí přes přístav. Nizozemské metropole se pak může chlubit svým bezproblémovým přestupem mezi různými druhy přepravování. Obě tato města se také umístila v žebříčku CNN nejlepších světových měst pro cestování na kole.
Velkou chválu si vysloužila i asijská města – nejvýše na žebříčku skončilo Tokio na třetím místě. V první desítce je také Singapur, Hongkong, Tchaj-pej a Šanghaj. Na posledním místě se umístila indická Bombay. To však neznamená, že zcela zaostává. Nedávno napříkald město představilo Chalo Pay, novou aplikaci, která usnadňuje rezervaci a placení tranzitních jízdenek, aniž byste museli nosit s sebou hotovost, píše CNN.