Sobota 17. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

Divoká zvěř má v hlavě chaos a množí se. Mláďata jen těžko přežijí zimu, jak jim pomoci?

CNN Prima News Před 1 rokem

Záchranné stanice se v současné době plní ježčími mláďaty, což je naprosto neobvyklé. U ježka platí, že má největší šanci přežít zimu, pokud váží alespoň 400g. Ochránci přírody v Pateříně se ale v posledních letech starají o stále větší počet výrazně menších mláďat. Malým ježkům přitom může pomoct každý z nás.

ČTĚTE TAKÉ: Agresivní sršeň, která napadá lidi, se poprvé objevila v Česku. Zaznamenali ji v Plzni

„Vložit je do krabice vystlané slámou nebo senem, dát jim k dispozici kočičí granule nebo kočičí kapsičky a misku s vodou. Oni se do sena schovají a jsou schopní takto zimu přežít,“ uvedla pro CNN Prima NEWS ochránkyně přírody Alice Šimšová.

V záchranné stanici se v poslední době objevují i malí zajíčci, kteří prý ve volné přírodě prakticky nemají šanci na přežití. „Malý zajíček už teďka moc velikou šanci na přežití v přírodě nemá. Máme totiž posekaná pole, špatně se schovává a je příhodnou potravou pro škodnou,“ uvedl vedoucí záchranné stanice pro handicapovaná zvířata v Pateříně Ondřej Csik.

V této době už by měli letošní zajíci vážit alespoň 1,5 kilogramu. Na jaře ochránci zvířat nabádají veřejnost, aby malé zajíčky nechala v přírodě. Teď na podzim a hlavně s příchodem prvních mrazivých nocí se ale situace mění. Lidé by měli malým divokým zvířatům pomoci.

Na vině velkého množství mláďat je nezvykle teplý konec léta. „Zvěř má v hlavě po nedávném oteplení guláš a množí se, kdy by neměla,“ dodal Csik. Zmatená ale nejsou jen zvířata. Před několika dny redakce CNN Prima NEWS informovala o jabloních, na kterých se mezi dozrávajícími jablky objevilo množství květů.

Pokračovat na celý článek