Středa 14. květnaSvátek má Venku je 19 °C, Skoro Zataženo

Europoslanci v Bruselu schválili konečnou podobu migračního balíčku

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Reuters

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová označila dnešní den za "historický". Europoslanci podle ní schválili "pevný legislativní rámec pro to, jak se vypořádat s migrací a azylem v EU". "Trvalo to více než deset let, ale dodrželi jsme slovo," napsala na sociální síti X.

Série norem počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Zavádí také princip, že migračním tlakem přetíženým zemím unie solidárně pomohou ostatní buď tím, že část migrantů převezmou, nebo tyto státy podpoří finančně či materiálně.

Různé části balíčku byly přijaty s rozdílnou podporou. Jen těsně prošel například návrh nařízení o řízení azylu a migrace, který patřil k nejvíce kritizovaným. Hovoří se v něm mimo jiné o tom, že zemím EU, které jsou vystaveny migračnímu tlaku, přispějí ostatní členské státy tím, že žadatele o azyl nebo osoby požívající mezinárodní ochrany přemístí na své území, poskytnou finanční příspěvky nebo operativní a technickou podporu.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová označila dnešní den za "historický". Europoslanci podle ní schválili "pevný legislativní rámec pro to, jak se vypořádat s migrací a azylem v EU". Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová reformu migrační politiky zase vnímá jako "obrovský krok pro Evropu".

Některým českým politikům přijdou schválená opatření nedostatečná

Rozhodnutí europoslanců uvítaly také německé ministryně zahraničí a vnitra, Annalena Baerbocková a Nancy Faeserová, naopak polský premiér Donald Tusk se krátce po schválení balíčku nechal slyšet, že jeho země nepřijme mechanismus relokace migrantů.

Z českých politiků se kladně vyjádřil ministra vnitra Vít Rakušan (STAN), podle něhož změny přinesou účinnější ochranu vnějších hranic Evropské unie a rychlejší vyhošťování a navíc žádnou zemi nebudou zavazovat k přijetí migrantů.

Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš míní, že pakt problém s migranty neřeší, ale naopak je do Evropy už dávno pozval. Obsahuje podle něj také skryté kvóty pro uprchlíky. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová v debatě s voliči k eurovolbám řekla, že hnutí kvůli schválení paktu požádá o mimořádnou schůzi Sněmovny.

Emoce zavládly i v europarlamentu při schvalování

Přijetí balíčku ve středu doprovázely zvýšené emoce i v Evropském parlamentu. Jednání na krátkou chvíli skandováním přerušili demonstranti, kteří byli v sále na galerii pro veřejnost, a demonstrace se uskutečnila i před budovou.

Čeští europoslanci hlasovali různě, některé části migračního balíčku podpořili, jiné ale odmítli. Návrhy podle řady z nich neřeší problém migrace komplexně a nejsou dostatečně ambiciózní. Některým rovněž vadí, že normy se nezabývají tím, jak migraci předcházet.

Na konečné podobě migračního a azylového paktu se vyjednavači Evropského parlamentu, tehdejšího španělského předsednictví Evropské unie a Evropské komise dohodli loni v prosinci letech neúspěšných vyjednávání. Česko, které mělo k tomuto kompromisu výhrady, se pak letos 8. února zdrželo, když dohodu v Bruselu potvrdili velvyslanci zemí EU.

Česká vláda tehdy dospěla k závěru, že finální podoba paktu je horší než ta, na níž se Česko podílelo během svého předsednictví. České ministerstvo vnitra tehdy uvedlo, že reformní kroky jsou méně ambiciózní, zvyšují administrativní zátěž a snižují možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici Evropské unie.

Pokračovat na celý článek