Pondělí 28. dubnaSvátek má Vlastislav Venku je 18 °C, Polojasno

Evropská prokuratura: Italská mafie v Praze vydělávala na miliardových podvodech s DPH

Investigace.cz Před 4 měsíci

Maxi podvod. Takto označují italská média celoevropské schéma daňového podvodu na DPH, jehož výše dosáhla v průběhu tří let třinácti miliard korun. Spoluorganizátorem podvodu měl být Belgičan sicilského původu, který podle obžaloby řídil finanční pyramidu založenou na 400 firmách ve více než deseti zemích EU včetně Česka, ale i mimo Evropu. Jedna z jeho českých firem se podle prokuratury na podvodu přímo podílela. Další společnost vlastní několik pražských luxusních nemovitostí. Finančního schématu se účastnila i neapolská mafie Camorra. 

Čísla jsou následující: 195 vyšetřovaných osob a 160 domovních prohlídek, jen v Itálii bylo zmrazeno 129 bankovních účtů, obstaveno 192 nemovitostí a zabaveno 44 luxusních dopravních prostředků. Během celoevropské policejní operace s krycím názvem Moby Dick policisté zadrželi 43 podezřelých a vydali sedm evropských zatýkacích rozkazů, a to i do Česka.

Celoevropská pyramida

„Karuselový“ či „kolotočový“ podvod, o jehož odhalení před několika dny informoval Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), spočíval ve vystavování falešných faktur na prodej elektronického zboží do zemí EU i mimo Unii. Celková hodnota faktur vystavených od roku 2020 do roku 2023 dosáhla 1,3 miliardy eur, v přepočtu téměř 33 miliard korun. 

Podvodný „kolotoč“ probíhal na základě tohoto schématu: po vystavení fiktivních faktur schránkovou firmou, takzvaným chybějícím obchodníkem, přeprodala kupující italská společnost (broker) zboží další firmě sídlící mimo EU a následně požádala stát o vrácení DPH, kterou podle fiktivní faktury zaplatila původní prodávající firmě. Ta měla povinnost odvést DPH příslušnému finančnímu úřadu, avšak v době splatnosti již neexistovala nebo byla napsána na takzvané bílé koně, takže odpovědné osoby nelze dohledat. Proto se takové firmě říká „chybějící obchodník“. Aby byl řetězec delší a podfuk méně nápadný, využívali podvodníci buffery – tedy firmy, jež sloužily k přeprodeji a zakrytí „kolotočových“ transakcí.

Podle evropské prokuratury stáli v čele tohoto sofistikovaného schématu dva podnikatelé – Rodolphe Ballaera a Paolo Falavigna. Zatímco Falavigna udržoval vztahy s dodavatelskými firmami, Ballaera, pětačtyřicetiletý belgický rodák sicilského původu, kontroloval společnosti, jež byly jádrem podvodu. Po celé Evropě i mimo ni měl pak síť kompliců, kteří zajišťovali zakládání schránkových firem nebo získávání partnerských firem a koordinování „kolotočů“. Praha byla jedním z měst, kde se zločinci scházeli.

V Praze je blaze

Karlínský hotel Royal na čerstvě vybudovaném Rohanském nábřeží má pověst kvalitního byznys hotelu ležícího nedaleko centra české metropole. Právě zde se měly koncem loňského února konat schůzky Ballaery, Falavigny a jejich českých kompliců. Hotel si nevybrali náhodou. „V únoru 2023 jsme se společně s Falavignou setkali s Ballaerou v Praze, abychom poznali nového člověka napojeného na B2B.Computer. Alespoň takto mi to bylo řečeno o měsíc dříve. Měl jsem zarezervovaný pokoj v hotelu Royal na 23. a 24. února. Dozvěděl jsem se, že Ballaera vlastní nemovitost v Praze přímo u hotelu, kde jsem měl bydlet. O tom mi řekl Falavigna,“ vypovídá jeden ze svědků ve zprávě o obvinění, sepsané italskou prokuraturou, kterou získalo italské investigativní centrum IRPI.

Pouhých pět minut chůze od hotelu se skutečně nachází dům, v němž realitní firma Ballaro, s. r. o., ovládaná Ballaerou, vlastní byt. Podle zjištění investigace.cz byl zakoupen v dubnu 2022 a stál 14,7 milionu korun. Karlínský byt však není jedinou nemovitostí, která v Praze patří Ballaerově firmě. V květnu 2022 si pořídil i dvoupatrový prvorepublikový dům s výhledem na Šárecké údolí za 47 milionů korun. Na poštovní schránce sice chybí jméno a po zazvonění nikdo neotevře, podle svědectví sousedů však dům prázdný není. „Před pár dny tu měli velký mejdan a byla slyšet cizí řeč,“ říká sousedka. 

V  květnu 2022 si Ballaera pořídil i dvoupatrový prvorepublikový dům s výhledem na Šárecké údolí za 47 milionů korun. Zdroj: investigace.cz

Třetí pražskou nemovitostí, zapsanou na firmu Ballaro, je byt v Dlouhé – ten vyšel na 11 milionů korun. Redakce požádala současného jednatele firmy Matthewa Zolana o komentář k těmto nemovitostem, na dotaz však neodpověděl.

Český kolotoč

Za Česko se kolotočových schémat účastnila především firma B2B.Computer, s. r. o., se sídlem v Praze, kterou od roku 2021 do loňského podzimu vlastnil Ballaera. Z obvinění italské prokuratury vyplývá, že firma B2B.Computer prodávala sluchátka značky Apple a další techniku do Itálie, kde bylo zboží podle falešných faktur několikrát přeprodáno Ballaerovým italským partnerům a později vyfakturováno do zahraničí. Firmy pod Ballaerovou kontrolou si pak nechaly vrátit DPH a zboží nakonec znovu skončilo u původního českého prodejce B2B.Computer. Po prvním kolotoči ovšem následoval druhý – tentokrát ve Španělsku. 

Podle webových stránek B2B.Computer, jež mají nádech designu nultých let, se firma zabývá prodejem elektronického zboží a komponentů od roku 2009. Web firmy přesto nemá funkční e-shop, neuvádí ceny výrobků ani neobsahuje návod, jak se dá zboží objednat. Jediná zmíněná kontaktní osoba je Svatoslav Budík, bývalý jednatel firmy v letech 2009 až 2022, a po krátké pauze od roku 2023 do začátku roku 2024. V současnosti dle vlastních slov odpovídá za prodej a distribuci v Itálii, Německu, Nizozemsku a Dánsku.

Podle webových stránek B2B.Computer, jež mají nádech designu nultých let, se firma zabývá prodejem elektronického zboží a komponentů od roku 2009. Zdroj: b2bcomputer.cz

Budík jako odpověď redakci připustil, že Ballaeru zná a jedná se o bývalého majitele firmy. „Sice už nejsem jednatelem, ale informace o tom, že je firma vyšetřována, je pro mě nová,“ napsal redaktorce investigace.cz. Firma je podle něj v normálním provozu a žádných podvodů si není vědom. Ze zprávy italské obžaloby je přitom zřejmé, že česká firma B2B.Computer dostávala od dalších Ballaerových společností měsíčně pět tisíc eur, v přepočtu 126 tisíc korun, „za marketingové služby“. Dělo se to v době, kdy byl Budík jednatelem společnosti. Na dotaz redakce, o jaké marketingové služby se jednalo, Budík neodpověděl.

Na jaře minulého roku převedl Ballaera podíly ze dvou výše zmíněných firem Ballara a B2B.Computer do svěřenského fondu spravovaného advokátkou Monikou Rutlandovou. Fond nese Ballaerovo jméno – Ballaera Trust. Rutlandová se kvůli povinnosti zachovávat advokátní mlčenlivost k případu nevyjádřila. 

Společný byznys bílých límečků a neapolské mafie

O Ballaerovi, jenž byl na vrcholu pyramidy a vlastnil firmy v Česku, toho moc nevíme. Z údajů v českém obchodním rejstříku však vyplývá, že často měnil trvalé bydliště. V letech 2006 a 2007 měl nahlášenou oficiální adresu v Belgii a mezi lety 2011 a 2013 v Miláně. Zhruba v té době – v roce 2010 – vznikla panamská firma Black Diamond Real Estate, kterou spoluvlastnil.

„Toni“ Lo Manto. Zdroj: Facebook

V následujících čtyřech letech pobýval podle záznamů českého rejstříku ve švýcarském Luganu, později změnil trvalé bydliště na dubajskou adresu a od roku 2022 skončil v Lucembursku. Několik Ballaerových online účtů na cloudových službách je skutečně registrováno na lucemburské telefonní číslo. V roce 2020 pak Ballaera získal licenci k provozu další firmy v Dubaji.

Ústřední zemí pro fungování schématu se však stala Itálie, kde se nacházely četné brokerské firmy, které zboží přeprodávaly dál do zahraničí. Ballaerovým hlavním komplicem v Itálii byl podle vyšetřovatelů Marco Mezzatesta, jenž měl koordinovat obchodní transakce v této zemi. Mezzatesta provozoval firmu Connex Italy Srl se sídlem v Římě a udržoval kontakty s několika mafiánskými klany neapolské Camorry.

Klíčovou postavou pro propojení Ballaery s italským podsvětím byl rovněž zatčený Antonio „Toni“ Lo Manto, kterého italská média označují jako dohazovače kšeftů a usmiřovatele v zájmech neapolského podsvětí. „Působil jako můstek mezi mezinárodní a národní úrovní neapolského dodavatelského řetězce vedeného členy Camorry se sídlem v Neapoli a Římě,“ píše o něm sicilské médium.

Všichni tři výše zmínění, a také Giovanni Nuvoletta, člen klanu Nuvoletta, jenž je součástí Camorry, byli zatčeni italskou policií. Mluvčí české Národní centrály proti organizovanému zločinu se ke konkrétním detailům redakci nevyjádřil. „Mohu pouze uvést, že náš útvar (NCOZ) prováděl v této věci úkony trestního řízení na území České republiky,“ konstatoval. 

„Moby Dick ukazuje, že neexistují dva oddělené kriminální světy. Na jedné straně svět skutečně zlých a nebezpečných zločinců, kteří pašují drogy a obchodují s lidmi, a na druhé straně svět bílých límečků, kteří ‚pouze‘ korumpují a perou peníze,“ okomentovala podvodnou kauzu evropská nejvyšší státní zástupkyně Laura Kövesi.

Autorstvo textu: Kristina Vejnbender, Pavla Holcová

Autorka úvodní fotografie: Lenka Matoušková

The post Evropská prokuratura: Italská mafie v Praze vydělávala na miliardových podvodech s DPH appeared first on investigace.cz.

Pokračovat na celý článek