Sobota 12. červenceSvátek má Venku je 19 °C, Zataženo

EXKLUZIVNĚ: Afričan odsouzený za znásilnění u Lukavce je na svobodě. Prý už není nebezpečný

CNN Prima News Před 4 hodinami

Cizinec původem z africké Libye se do Česka dostal 18. června 2019 vlakem z Německa. Tam ho ve stejný den propustili z vězení, ve kterém strávil 46 dnů za vyhrožování pracovnici sociálního úřadu a za jízdu načerno. V Německu byl celkem třikrát trestaný.

ČTĚTE TAKÉ: Říkal si Pedokrál Plyšáček, zneužíval děti ve školkách v Praze. Ve vězení měl peklo, nepřežil

Průvodčí ho kolem poledne vyhodil z vlaku u Lukavce na Litoměřicku, protože neměl jízdenku. Po poli šla v tu chvíli 15letá dívka, kterou cizinec doběhl. Následně ji zezadu podle rozsudku uchopil za rameno, povalil do trávy a znásilnil. Poté jí ukradl mobilní telefon.

Za znásilnění a krádež ho litoměřický soud v červnu 2020 potrestal dvouletým vězením. Znalci mu diagnostikovali schizofrenii, soud mu proto uložil i ochranné ústavní psychiatrické léčení.

„Schopnost obžalovaného rozpoznat protiprávnost jednání a schopnost zdržet se ho, ovládnout se, byly podstatně sníženy, nicméně nebyly zcela vymizelé v takovém rozsahu, aby ho zbavily trestní odpovědnosti,“ uvedla v prvním rozsudku v červnu 2020 litoměřická soudkyně Alexandra Šetková.

Do Evropy jsem připlul na delfínovi, tvrdil

U soudu cizinec opakovaně tvrdil, že si nepamatuje, co se stalo. Uvedl, že do Evropy připlaval na delfínovi. Ve vazbě napadal spoluvězně a tvrdil, že slyší hlasy.

Krajský soud mu trest v srpnu 2020 zpřísnil na čtyři roky vězení a potvrdil současně i ochranné ústavní léčení. Nejvyšší soud v roce 2021 odmítl mužovo dovolání a rozhodnutí krajského soudu tak potvrdil.

Jak zjistila redakce CNN Prima NEWS, Obvodní soud pro Prahu 8 v březnu 2023 ochranné ústavní léčení Afričanovi ukončil s tím, že už není nebezpečný pro společnost. „Účelu tohoto ústavního psychiatrického ochranného léčení u tohoto pacienta nelze více dosáhnout z důvodu jeho nekomunikace, když pacient již po dvou letech ústavní léčby je již stabilizován a nadále již není z psychiatrického hlediska nebezpečný pro své okolí. A proto byl na poradě primářů schválen návrh na ukončení ochranného léčení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS asistent soudce pro Prahu 8 Lukáš Osinek.

V některých případech bývá zvykem, že lékaři navrhnou pachatelům přeměnit ústavní ochranné léčení z ústavní formy na ambulantní. To by znamenalo, že by se Diallo na svobodě musel pravidelně podrobovat lékařským prohlídkám. Jak vyplývá z rozhodnutí, nic takového ale Afričanovi soud neuložil.

„Skutečnost, proč nebylo odsouzenému uloženo ochranné léčení v ambulantní formě, ze samotného rozhodnutí nevyplývá. Jisté však je, že tato forma ochranného léčení nebyla nikým navrhována,“ doplnil Osinek.

Úřadům ani lékařům se už hlásit nemusí

Redakce CNN Prima NEWS se vydala po letech i do obce Lukavec, kde mají událost tamní obyvatelé stále v živé paměti. „Stalo se to tady na poli. To děvče si tam šlo natrhat lusky, jak to tak bývá na vesnici. Toho černocha vyhodili z vlaku, on na ni mával, došel k ní a znásilnil ji. Nebyla od nás z vesnice, nevíme, odkud pocházela,“ vzpomíná starší žena.

Z informací o jeho propuštění jsou místní překvapení. „Není to člověk, je to dobytek. Takový člověk by měl dostat elektrický křeslo a jestli to nejde, tak ho vyhostit z republiky. Pro tyhlety lidi nemám vůbec lítost,“ reagoval další z oslovených obyvatel.

Abdallah Ibrahim Diallo se úřadům ani lékařům ale hlásit nemusí. Součástí trestu vyhoštění z Česka nebylo. V současnosti tak není vůbec zřejmé, kde se na svobodě pohybuje.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Osahával žačky a fotil jejich intimní partie. Obhájce družináře z Bratislavy mluví o demenci

Pokračovat na celý článek