Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 23 °C, Oblačno

Hříchy rodinných firem očima expertů. Kumulace funkcí a dělení majetku rovným dílem

Forbes Před 9 hodinami

Umět dělit role a následně i firmu. Důležité lekce z hříchů, které vybrali na galavečerech Forbes Rodinné firmy sami jejich zástupci, rozebrali poradci z KPMG Filip Sýkora a Petr Brávek.

Hlasovat o největších hříších rodinných firem nechal Forbes jejich zástupce na dvojici galavečerů v Litomyšli. Ty dva hlavní? Kumulace funkcí u zakladatelů a snaha rozdělit dětem jmění rovným dílem.

Petr Brávek a Filip Sýkora z poradenského kolosu KPMG se shodli na tom, že první jmenovaný hřích je sice problematický, ale rozhodně ne fatální.

„Ze začátku je to praktická nutnost. Majitel začínal s menším počtem činností, které se postupem času markantně rozrostly. Pak to končí neefektivním mikromanagementem všeho. V řadě případů si už zakladatelé uvědomili, že každý aspekt chodu firmy má svou samostatnou škálu činností a kompetencí,“ řekl Petr Brávek.

Podle toho je důležité se časem naučit rozlišovat, kdy spolu dva lidé hovoří jako byznysoví parťáci a kolegové, a kdy jako příslušníci jedné rodiny. Obecný mustr, podle kterého by se měla odpovědnost v rodinné firmě dělit, podle Brávka neexistuje.

„Když vidíte, že to nějak funguje a není to pro firmu devastující, dá se to zvládnout. Jakmile ale řešíme předání firmy další generaci, musí to vzít z gruntu a vše nalajnovat, vymezit kompetence,“ uvedl Brávek.

info Foto Martin Svoboda
Petr Brávek z KPMG na galavečeru Forbes Rodinné firmy

Právě kumulace funkcí se navíc podle Sýkory objevila jako jeden z hlavních prohřešků firem po celém světě ve studii na třech tisících firmách, kterou KPMG v posledních měsících prováděla.

V případě hříchu druhého, tedy dělení rovným dílem, by podle Filipa Sýkory měla být motivace zakladatelů spíše udržet v rodině klid než se pokoušet spravedlivě rozkrájet rodinný majetek.

„To, co žene zakladatele k dělení rovným dílem, je přitom právě snaha udržet rodinu spolu a zabránit sporům. Je to palčivá situace, přitom často jsou v pozici, kdy jedno z dětí chce být ve vedoucí pozici, zatímco druhému vyhovuje spíše místo v pozadí,“ podotkl Sýkora.

info Foto Martin Svoboda
Filip Sýkora a Jiří Brávek z KPMG

Podle toho je nutné si jasně oddělit pozici otce či matky od zakladatelské funkce a pak teprve o rozdělování majetku rozhodnout.

„Žádné dvě děti přece nejsou stejné. I u dvojčat je nakonec jedno aktivnější než druhé,“ podotkl Brávek, kterého v jedné z diskusí navíc zaujala myšlenka, že předání firmy je jako dvojitý posttraumatický zážitek: jednou z přebrání firmy samotné a následně z pocitu, že si to vlastně nezaslouží.

Podle Sýkory je navíc podstatné myslet na předání včas. A to třeba už v momentě, kdy jsou děti ještě ve škole a je možné je do podnikání začít zapojovat.

info Forbes Česko

The post Hříchy rodinných firem očima expertů. Kumulace funkcí a dělení majetku rovným dílem appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek