Jak mít úspěšnou ekonomiku? Podle guvernéra národní banky je cesta jasná - inovace. „Ekonomika je o nových nápadech. V Americe jsou firmy jako Microsoft, Apple či mateřská společnost Googlu. To jsou firmy, které mají největší valuaci a vidíte, že velmi inovují. V Evropě ale měla největší valuaci firma vlastnící Louis Vuitton,“ řekl Michl na konferenci Money Money Money.
ČTĚTE TAKÉ: Dvě třetiny Čechů nežijí důstojný život, tvrdí ekonomové. Zjistili, kolik člověk měsíčně utratí
Hlavní pomocí pro firmy by podle Michla bylo, kdyby se jim stát přestal plést pod nohy. „Musí to přijít zdola, z nápadů firem a podnikatelů. My pro firmy děláme až moc. Nejdůležitější je dát jim kvalitní zákony a méně byrokracie,“ uvedl Michl.
Podle některých ekonomů to ale nestačí. „Ano, doba se mění, a tím pádem se potřebujeme měnit i my. Ta zásadní otázka ale je, jak toho docílit. Pokud budete chtít vyrábět něco inovativního, lepšího, řekněme více nastaveného na novou dobu, tak takzvaně nenajdete lidi,“ řekl ekonom Petr Bartoň pro CNN Prima NEWS. Poukázal tak na dlouhodobý nedostatek zaměstnanců v Česku.
Situaci by mohla zlepšit i změna odměňování zaměstnanců
Podle zástupců firem by pomohla i změna jejich odměňování. „Firmy by na národní úrovni určitě ocenily lepší zákon ohledně zaměstnaneckých akcií. Co se týká toho evropského kontextu, tak tam můžeme zapomenout na to, že někdy v inovacích doženeme Spojené státy, pokud nebude existovat jednotný kapitálový trh,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
To by podle odborníků mohlo pomoct třeba vzniku startupů. Vedle nich by mohla budoucnost patřit třeba i zbrojařům nebo farmaceutickým firmám. Pomáhá jim totiž geopolitická situace. A právě odměňování zaměstnanců přes akcie bývá mezi úspěšnými zahraničními firmami standard.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDOUT: Nadějím na levné hypotéky a jiné půjčky zřejmě odzvonilo. ČNB chce sazby snižovat jen opatrně