18. květnaSvátek má Venku je 7 °C, Skoro Zataženo Déšť

Jaká bude zima? Rozhodne souboj klimatických velikánů, meteorologové jsou bezradní

CNN Prima News Před 1 rokem

Klima je ovlivňováno několika hlavními cykly, které působí na velkých částech naší planety. Kromě známějšího pacifického El Niña existuje i indickooceánský dipól (IOD), někdy též přezdívaný jako indické Niño. A přestože tento jev operuje v jiné části planety, jeho dosah je globální.

ČTĚTE TAKÉ: Evropa v mrazivých kleštích? Vražedný meteorologický jev „Bestie z východu“ hrozí i Česku

„Jak již název napovídá, tato oscilace se nachází v Indickém oceánu a skládá se ze dvou pólů. Východní se nachází v okolí Sumatry v Indonésii, západní pak ve stejnojmenné části Indického oceánu,“ informoval web Severe Weather Europe (SWE). Zjednodušeně řečeno se jedná o nerovnováhu v teplotě mořské vody mezi zmíněnými dvěma regiony.

A podobně jako jev ENSO (El Niño – Jižní oscilace, pozn. red.) se dělí na fázi El Niño a La Niña, indickooceánský dipól rozlišujeme na pozitivní a negativní. Během pozitivního je na západě Indického oceánu voda nadprůměrně teplá, takže se zvyšuje množství srážek. Naopak na východě je velmi chladná a srážek méně, což často vede k nástupu sucha. Při negativní fázi je situace obrácená.

V tuto chvíli se podle webu SWE nacházíme v nejsilnější pozitivní fázi od roku 2019. Před čtyřmi lety tento jev přinesl do Evropy výjimečně teplou a vlhkou zimu a očekává se, že podobný vliv by mohl mít i v letošním roce, píše se v odborné studii.

V tuto chvíli není možné s jistotou předpovědět, zda bude mít větší vliv na evropskou zimu El Niño či IOD. Je ale zřejmé, že zimní počasí se může výrazně odchýlit od předchozích modelů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku napadl první sníh. Nejvyšší vrchol Krušných hor pokrylo několik centimetrů

Pokračovat na celý článek