Po několika týdnech provokací ze strany jemenských rebelů, kteří ohrožují mezinárodní dopravu v Rudém moři, došla Západu trpělivost. Američané společně s Brity provedli tvrdý odvetný útok na pozice Hútíů v Jemenu.
Americký plukovník ve výslužbě Cedric Leighton se domnívá, že tento útok rebely stoprocentně nezastraší. Naopak je pravděpodobné, že se Hútíové budou mstít. A to velmi brzy.
„Existuje možnost další eskalace. Mohou zaútočit na americké a britské lodě v Rudém moři, mohou také zaútočit na cíle v Saúdské Arábii (země je v probíhající občanské válce v Jemenu vrchním nepřítelem Hútíů, pozn. red.). To může zvýšit napětí v celém regionu. Myslím, že v příštích 24 hodinách budeme pozorovat velké věci,“ sdělil Leighton pro CNN.
Rebelští Hútíové vládnoucí podstatné části Jemenu ohrožují prostor Rudého moře od vypuknutí války v Izraeli. Náhodně napadají civilní i vojenská plavidla. Mír v regionu měla v tamních vodách zajišťovat bezpečnostní koalice vedená Washingtonem a Londýnem, až do noci ze čtvrtka na pátek se ale zdráhala účinněji zasáhnout.
VIDEO: Hútíové útočili na obchodní lodě už na začátku prosince
Útoku spojenců předcházela série velmi důrazných varování. Podle listu The New York Times začal Západ v tomto týdnu významně stupňovat zastrašování směrem k jemenským rebelům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Námořní doprava se vrací o 150 let. Řádění rebelů nutí lodě plující do Evropy k velké oklice
„Můžu vám říct, že chceme dát jasně najevo, stejně jako i další státy dávají jasně najevo, že akce Hútíů budou mít své následky,“ prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bahrajnu jen pár dní před úderem.
Blinken je poslední dobou v Asii jako doma, neboť tam neustále řeší vedle krize v Rudém moři také válku v Izraeli.
Svůj postoj dala najevo také evropská mocnost, která se přímo podílí na ostraze Rudého moře – Velká Británie. „Tohle nemůže pokračovat a nemůže se dovolit, aby to pokračovalo. Pokud to nepřestane, přijde na řadu reakce,“ prohlásil britský ministr obrany Grant Shapps.
Záhadná loď
Vrásky ale západním spojencům nedělají v Rudém moři jen Hútíové. Začátkem roku totiž do oblasti připlula íránská válečná loď Alborz. A Írán je sponzorem a podporovatelem jemenských rebelů.
Nikdo přitom netuší, jaké poslání Alborz – loď původně britské výroby, která vyplula na moře už v roce 1969 – má.
„Není jasné, co mají Íránci v Rudém moři a Adenském zálivu v úmyslu,“ řekl pro Foreing Policy Simon Lockwood, vedoucí pracovník pro námořní dopravu u společnosti Willis Towers Watson. „Jde o snahu narušit koaliční námořnictvo USA?“ uvažoval.
Jisté je, že v už tak dost napjaté situaci je Alborz pro Američany další komplikací.
„Záměry Íránu se samozřejmě mohou měnit v závislosti na vývoji konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Teherán se může rozhodnout, že pouhá přítomnost lodi Alborz a možná i dalších plavidel v Rudém moři dostatečně vyděsí západní lodní linky a zneklidní koalici Strážců prosperity (bezpečnostní koalice, která má dohlížet na klid v Rudém moři, pozn. red.). Ale kde je ve sporných vodách fregata, tam hrozí nebezpečný střet,“ upozornil list Foreign Policy.