Jurečka chtěl místo navyšování penzí snížit pracujícím seniorům sociální odvody a motivovat je tak k práci i v důchodovém věku. Na vládě však s plánem neuspěl. „Ministerstvo práce navrhovalo slevy na pojistném důchodového pojištění pro pracující důchodce (6,5 procenta z vyměřovacího základu) a u OSVČ snížení pojistné sazby (o 6,5 procenta),“ uvedl Jakub Augusta z tiskového oddělení resortu. Jednání však stále probíhají a není tedy vyloučeno, že stejný návrh bude v budoucnu znovu uplatněn.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Penze se stane pouhým snem. Lidé budou muset pracovat i v důchodovém věku, varují ekonomové
Naproti tomu ministerstvo financí se proti návrhu jasně vymezilo. „Snížení pojištění části ekonomicky aktivní populace by znamenalo prohloubení deficitu důchodového účtu, a to řádově o několik miliard korun ročně,“ vysvětlil Petr Habáň z oddělení komunikace s médii.
Stát by přišel o zhruba čtyři miliardy
Návrh počítal s tím, že seniorům s hrubou mzdou 25 tisíc korun by zůstalo asi 1 600 korun měsíčně navíc. U mzdy 30 tisíc by si přilepšili o 1 900 korun. Podle ministerstva financí by ale zrušením odvodů u pracujících důchodců stát ročně přišel o 4 až 4,5 miliardy korun. „V celém kontextu to není tak obrovská částka,“ zhodnotil ekonom Milan Bednář z Národohospodářské fakulty VŠE. „Podpořil bych to, kdyby vláda přišla s další změnou, která by výpadek příjmů vykryla,“ doplnil Pavel Peterka, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.
K daňovému zvýhodnění nebo snížení odvodů bude podle některých ekonomů Fialův kabinet muset časem stejně přistoupit, pokud chce udržet důchodce v práci. „Jednu z těchto variant bude muset vláda zvolit a bude muset být součástí změn, které se budou předkládat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS ekonomka Danuše Nerudová.
Podle aktuálních dat statistického úřadu v Česku stále pracuje více než 270 tisíc seniorů starších 65 let, a to nejčastěji v kultuře a administrativě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Senior čeká na důchod téměř rok. Zákonné lhůty 90 dnů se dodržují, tvrdí Jurečka