Hess uvedl, že sloužící lékařka Sylva Gistingerová odhadla, že je holčičce kolem roku. Byla podle ní úplně v pořádku. „Holčička byla oblečená v červené kombinéze se zvířátky a na hlavě měla bílou čepičku. Babybox už jí byl opravdu malý,“ uvedl Hess. Holčička dostala jméno Karolína.
Živčák uvedl, že řešili i případ, kdy matka měla dítě v péči několik měsíců a následně ho odložila do babyboxu. „Postup OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) je vždy stejný — dítě odložené do babyboxu získává status nalezence a orgány SPOD je zajištěno v bezpečném prostředí,“ sdělil vedoucí odboru.
Uvedl, že v úterý soud rozhodne, zda bude dítě na základě předběžného opatření na přechodnou dobu předáno do péče pěstounky. „Reálná je však v tomto konkrétním případě i varianta svěření dítěte do péče příbuzné. Aktuálně řešíme situaci, kdy se přihlásila příbuzná dítěte a projevila zájem dítě převzít do péče. O tomto však bude muset rozhodnout soud, protože v tuto chvíli se jedná o dítě neznámé identity a tato může být určena soudem,“ uvedl Živčák.
Není podle něj prokázáno, že by přibývalo rodičů, kteří mají problém děti uživit. „Situace matek samoživitelek pečujících o více dětí je dlouhodobě složitá, sociální a ekonomická situace je častým zdrojem problémů, které se odráží na péči a vývoji těchto dětí,“ uvedl vedoucí odboru.
Opuštěným dětem hrozí trauma
Nedá se podle něj ale říct, že by problémy rodičů souvisely pouze se zhoršováním ekonomické situace. „Často se zpravidla jedná o situace, kdy rodiče nemají dostatek výchovných kompetencí k péči o dítě v souvislosti s tím, že nemají oporu partnera, rodiny, vhodné bytové podmínky a podobně,“ uvedl Živčák. Velmi často podle něj odbor řeší takové situace dlouhodobě v rodinách, kde rodič pečuje sám o tři a více dětí.
„Opuštění dítěte rodičem v jakémkoliv věku způsobí dítěti vývojové trauma. Může být ,léčeno’ umístěním do vhodného náhradního rodinného prostředí,“ uvedl Živčák.
Babyboxy jsou zamýšlené pro novorozené děti a miminka, které si matky nechtějí nebo nemohou nechat. Děti starší než několik dnů nebo týdnů do nich bývají odkládány výjimečně. Naposled letos 2. května nechala v Brně žena v babyboxu půlroční dítě, které se předtím snažila odložit v nemocnici.
Více o případu z Brna se dozvíte v reportáži:
V Česku je v provozu 85 babyboxů. Na 1. června se chystá otevření moderního babyboxu v nemocnici v Neratovicích na Mělnicku, kde je původní schránka technicky zastaralá. První babybox byl instalován v roce 2005. Deklarovaným cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Schránky jsou přístupné z vnější strany budovy. Jakmile je do nich vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou alarm, který upozorní personál.
Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy ale mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.