Oznámení Petra Pavla, že se nechystá na Tchaj-wan, je dle Balšínka překvapivé. „Je to ukázka, že se něco říká v kampani, ale pak je to jinak. Dovedu si představit, že pro řadu jeho voličů je to šokující, ale je to pochopitelné. Pavel se přiblížil k politice USA. Nechce eskalovat napětí vztahů s Čínou a nevím, jestli bychom jeho návštěvou na Tchaj-wanu něco získali,“ hodnotil žurnalista.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pekarová: Do eurovoleb můžeme jít bez ODS. Na to potřebuje TOP 09 výrazného lídra, říká expert
Pavlovo rozhodnutí kvitoval i Korecký. „Kampaň je jedna věc, ale prezident je velice formální funkce. Je to od něj státnické. Česko neuznává Tchaj-wan, ale uznává politiku jedné Číny. Stejně jako všechny státy EU. Jednotlivci chtějí udělat gesto, jak Vystrčil (ODS) nebo Pekarová (TOP09). Hlava státu by se ale dostala do bizarní situace. Setkání (Pavel) proto nevyloučil, ale chtěl by to neformálně. Oficiální cesta by byla silný kalibr,“ komentoval.
Volební právo od 16 let?
„V 16 letech není člověk dostatečně zralý na tak důležité rozhodnutí,“ hodnotil Balšínek. „Nápad vychází z idey TOP 09, která chce získat voliče. Nevím, jestli je to šťastný tah. Je evidentní, že voličů v seniorním věku přibývá, a tak je tu snaha, aby to proti nim mohly ovlivnit i mladší generace. Nevím, jestli je to správně, protože dnešní generace dospívají později a důležitá životní rozhodnutí posouvají až o dekádu. Nevím, jestli jsou v 16 dostatečně zralí na to, aby mohli rozhodovat, kdo má v této zemi vládnout,“ řekl šéfredaktor Balšínek.
Obdobný model přitom funguje například v Rakousku, což připomněl i Korecký. „Je to trend ze západních zemí. Tam to často prosazuje levice a liberálové. Pavel mě tím překvapil, protože se snaží působit spíše konzervativně. Na druhou stranu je zjevná jeho příchylnost k tomuto táboru, která se projevuje například u výběru Ústavních soudců. On vstup do KSČ vysvětloval tím, že byl mladý a nezkušený, v tom je ale přesně ten rozpor,“ zakončil komentátor.