27. červenceSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Zataženo

Konflikt na Blízkém východě: Francie chce uznat palestinský stát, Izrael dál omezuje novináře v práci

Forbes Před 12 hodinami

Zabraňování novinářům v práci, prohlubující se hladomor a pokračující útoky. Co přinesl další týden jednadvacátého měsíce dlouhých bojů v Pásmu Gazy?

Hromadné hladovění v Gaze. Místní zdravotníci hlásí desítky úmrtí na hlad a podvýživu. Podle Světového potravinového programu každý třetí Gazan nejí několik dní po sobě.

Podvyživené matky už nejsou schopny produkovat mléko na kojení, zranění se nemohou zotavit a nemocnicím došly výživové doplňky pro léčbu, uvedl dnes Financial Times.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí ve čtvrtek podle Reuters uvedl, že podvýživou v Gaze trpí přibližně 600 tisíc lidí, včetně nejméně 60 tisíc těhotných žen.

Celkový počet obětí kvůli hladovění a podvýživě od zahájení izraelské ofenzivy činí 111, většinou dětí. Počet dětí trpících vážným stupněm podvýživy prudce vzrostl na 8,8 procenta, napsal ve čtvrtek izraelský deník Haarec s odvoláním na údaje Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).


Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek oznámil, že Francie uzná Palestinu jako stát. V příspěvku na platformě X doplnil, že rozhodnutí oficiálně potvrdí na Valném shromáždění OSN v září. Odvážný diplomatický krok, uprostřed rostoucí zloby nad hladem, Izrael bezprostředně odsoudil.

„Silně odsuzujeme rozhodnutí prezidenta Macrona,“ reagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení. „Palestinský stát v těchto podmínkách by byl odrazovým můstkem k vyhlazení Izraele — ne k životu v míru vedle něj.“

Tento převážně symbolický krok vyvíjí na Izrael další diplomatický tlak, protože válka a humanitární krize v Pásmu Gazy stále pokračují. Francie je nyní největší západní mocností, která uznala Palestinu, a tento krok by mohl otevřít cestu pro další země. Více než 140 zemí uznává palestinský stát, včetně více než tuctu v Evropě.


Světové agentury vyzvaly Izrael, aby umožnily pohyb jejich novinářům do a z Gazy. Odůvodňují to zhoršujícími se podmínkami pro život v oblasti a narůstajícím rizikem pro jejich bezpečí.

Izrael ale vstup do Pásma Gazy zahraničním novinářům neumožňuje, proto jsou často jejich palestinští kolegové klíčovými zdroji informací o dění v regionu.

Francie dřív rovněž požádala svobodný přístup zahraničního tisku do Pásma Gazy, aby mohl ukázat, co se děje na území. „Žádám, aby byl svobodnému a nezávislému tisku umožněn přístup do Gazy. Aby ukázal, co se tam děje, a podal svědectví,“ řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot v rozhovoru na rozhlasové stanici France Inter z Ukrajiny.


V pondělí odpoledne vydalo společné prohlášení 28 zemí, které vyzvaly Izrael k ukončení války v Pásmu Gazy. Od společného stanoviska, o kterém informovala britská vláda a které se původně týkalo 25 zemí, se k prohlášení přidalo ještě Řecko, Kypr a Malta, informovalo BBC.

Barrot připomněl, že požaduje okamžité příměří, propuštění všech rukojmích zadržovaných hnutím Hamás a neomezený přístup humanitární pomoci do Gazy. Při izraelských útocích v minulých týdnech zahynulo v Pásmu Gazy více než 800 Palestinců při čekání na humanitární pomoc, signatáři to označili za hrozivé.

„Utrpení civilistů v Gaze dosáhlo dalšího dna,“ píše se v pondělním společném prohlášení vyzývajícím k ukončení války v Gaze a propuštění izraelských rukojmích. Izrael výzvu odmítá jako odtrženou od reality.


V pondělí izraelská armáda rozšířila svou ofenzivu do jižních a východních čtvrtí města Dajr Balah ve střední části Pásma Gazy, a hodlá nadále působit v oblastech, kde nikdy za posledních 21 měsíců války proti Hamásu nebyla. Krátce předtím nařídila tamním obyvatelům, aby se evakuovali.

V ten den izraelské letectvo rovněž zaútočilo na pozice jemenských povstalců Húsíů v oblasti přístavu Hudajdá na západě Jemenu. Oznámil to izraelský ministr obrany Jisrael Kac, uvedly agentury. Dodal, že údery jsou odpovědí na raketové útoky povstalců na Izrael, a zdůraznil, že povstalce potká stejný osud jako Írán.


Loď s izraelskými turisty podle médií nemohla kvůli protestu proti válce v Pásmu Gazy přistát v Řecku. Místo plánovaného ostrova Syros, kde se o přistání raději vůbec nepokusila, zamířila na Kypr.

V přístavu ostrova Syros, který je součástí souostroví Kyklady, se podle serveru Proto Thema shromáždilo několik set lidí. Demonstranti si přinesli na protest palestinské vlajky či transparent Stop Genocide (Zastavte genocidu) s odkazem na válku v Pásmu Gazy.

The post Konflikt na Blízkém východě: Francie chce uznat palestinský stát, Izrael dál omezuje novináře v práci appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek